
Uzdrowiskowe tradycje Lidzbarka Warmińskiego sięgają czasów powojennych, kiedy to w mieście istniał Luftkurort, chętnie i licznie odwiedzany przez niemieckich kuracjuszy. Wybudowana niedawno tężnia solankowa jest jednym z pierwszych etapów odtworzenia uzdrowiska. Powstała ona na obszarze do tej pory niezagospodarowanym, dzięki czemu miasto zyskało zupełnie nową przestrzeń. Projekt inwestycji został stworzony przez pracownię architektoniczną GPVT z Poznania, a wykonało go lokalne Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Budownictwa PYZAK.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kładka ze śmigła w Szprotawie
Struktura lidzbarskiej tężni solankowej
Lidzbark Warmiński jest jednym z miast należących do międzynarodowej sieci Cittaslow propagującej bioróżnorodność i opieranie się globalizacji. Logiem tej organizacji non-profit jest ślimak, do którego wyglądu nawiązuje spiralny układ tężni solankowej. Sama konstrukcja ma długość ok. 100 m i wysokość 6 m, zbudowana jest z drewna sosnowego uzupełnionego tarniną. W jej dolnej części znajduje się basen wypełniony wodą solankową, uwalniającą dobroczynne mikroelementy. Basen tężni solankowej zasilany jest wodą pochodzącą z pobliskich Term Warmińskich.


Tężnia solankowa i obiekty towarzyszące
Tężnia solankowa w Lidzbarku Warmińskim nie jest jedynym obiektem, który w ostatnim czasie doczekał się otwarcia. Na tym samym terenie powstał także największy w mieście plac zabaw, utworzono parking i utwardzono drogi dojazdowe. Cała inwestycja wiązała się także ze stworzeniem zaplecza technicznego, goście odwiedzający tężnię solankową mogą również skorzystać z toalet i umieszczonego w górnej części konstrukcji tarasu widokowego. Tężnia solankowa wpisuje się też w ideę stworzenia spójnego kompleksu i współgra z wcześniej oddanym do użytku Leśnym Parkiem Uzdrowiskowym Doliny Symsarny, Termami Warmińskimi i Pawilonem Zdrowia. Projekt tężni solankowej bierze także udział w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".


Tężnia solankowa – metryczka projektu
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński / Polska
Projekt: GPVT Pracownia Architektoniczna s.c.
Wykonanie: Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Budownictwa PYZAK Anna Pyzak
Inwestor: Urząd Miasta Lidzbark Warmiński
Typ: tężnia solankowa
Rok budowy: 2021
Zdjęcia: Urząd Miasta Lidzbark Warmiński (https://www.facebook.com/umlidzbarkwarminski)

Źródło video: kanał YT Urząd Miejski Lidzbark Warmiński
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze