
U podnóża hałdy górniczej wznoszącej się na wysokość ponad 80 m leży Park Carla Aleksandra, który powstał na terenie dawnej kopalni o tej samej nazwie. Lokalizacja w obszarze miejskim Akwizgranu wpływa na ponadnarodowy charakter projektu: to tutaj spotykają się Niemcy, Belgia i Holandia. Ze względu na wyjątkowe bogactwo fauny i flory niektóre obszary Parku Carla Aleksandra objęte zostały ochroną. Największymi atrakcjami zagospodarowanej hałdy jest ścieżka w koronach drzew oraz platforma widokowa. Projekt parku został opracowany przez studio DTP we współpracy z PASD Feldmeier + Wrede w ramach konkursu „Magia Czarnych Gór” („Der Zauber der Schwarzen Berge”).
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rozbetonowanie stawu na Polu Mokotowskim, czyli nowe oblicze stołecznego parku
Górnicze dziedzictwo w Parku Carla Aleksandra
Do tej pory niedostępna i niewykorzystywana hałda górnicza stała się miejscem, w którym spotyka się współczesna kultura z tradycjami przemysłowymi regionu. Projekt Parku Carla Aleksandra stał się inspiracją do tworzenia kolejnych tego typu miejsc, z wykorzystaniem terenów poprzemysłowych, które od dawna nie pełnią już swojej pierwotnej roli. Na wysoką na 80 m hałdę górniczą w Parku Carla Aleksandra prowadzą schody, a na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się widok na okolicę. Ścieżka poprowadzona została w koronach drzew, dzięki czemu współistnieje ona z naturą i daje spacerowiczom możliwość obcowania z dziką przyrodą, która po zakończeniu tworzenia hałdy dość intensywnie w nią wrosła.

Strefy aktywności w Parku Carla Aleksandra
U podnóża hałdy górniczej w Parku Carla Aleksandra znajduje się nowy park Baesweiler LandschaftsAder z dużą strefą imprezową, ogólnodostępnymi parkingami oraz atrakcyjnymi miejscami do wypoczynku i zabawy. Część terenu została zaprojektowana w sposób umożliwiający organizację imprez, ustawienie stolików, ławek i foodtracków, a część pozostała strefą przyrodniczą: z niewielkimi wzniesieniami, z jednej strony nawiązującymi kształtem do hałdy, a z drugiej pozostającymi w zgodzie z naturą. W zielonej strefie miejsce do zabaw znajdą najmłodsi: zostały tam zamontowane huśtawki, a pagórkowate ukształtowanie zielonego terenu zachęca do przejażdżek rowerowych.

Park Carla Aleksandra – metryczka projektu
Lokalizacja: Baesweiler / Niemcy
Projekt: DTP oraz PASD Feldmeier + Wrede
Inwestor: miasto Baesweiler
Typ: park miejski
Rok budowy: 2016
Zdjęcia: DTP (https://dtp-essen.de/projekte/carl-alexander-park-baesweiler)


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze