kızılay odtülüler dershane

Prawo

Krakowskie Forum Dialogu, czyli dyskusja o betonozie i patodeweloperce

Zarzuty o mieszkaniu w dwóch różnych miastach, ale i podkreślanie potrzeby dialogu oraz wychodzenie poza swoje bańki to kwestie, które pojawiły się podczas II Krakowskiego Forum Dialogu, branżowej konferencji organizowanej przez krakowski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Zarzuty o mieszkaniu w dwóch różnych miastach, ale i podkreślanie potrzeby dialogu oraz wychodzenie poza swoje bańki to kwestie, które pojawiły się podczas II Krakowskiego Forum Dialogu, branżowej konferencji organizowanej przez krakowski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród z trawami ozdobnymi w Lublinie

– Spotykamy się, żeby rozmawiać o rzeczach niewygodnych i problematycznych, intrygujących wszystkich: nie tylko branżę deweloperską, ale także władze miasta, różnego rodzaju instytucje i mieszkańców. Zaprosiliśmy bardzo ważny dla nas głos - miejskich aktywistów. Chcemy usłyszeć, co moglibyśmy robić lepiej. Rozwój miasta takiego, jak Kraków to niełatwa sztuka kompromisu – zapowiadała jeszcze przed konferencją Małgorzata Nowodworska, prezes PZFD Kraków.

I taka też była dyskusja w trakcie trzech paneli tematycznych, a najgorętsza atmosfera panowała w trakcie I panelu, przekornie nazwanego Betonoza – fakty i mity.

- Rzadko się zdarza, aby na sali sesyjnej Rady Miasta obecni byli przedstawiciele wszystkich środowisk zainteresowanych architekturą, urbanistyką i rozwojem miasta. Gratuluje organizatorom, że udało się doprowadzić do takiego spotkania – powiedział na początku wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk do zgromadzonych w czwartek 24 marca na sali obrad Rady Miasta Krakowa ponad setki gości – deweloperów, urzędników i aktywistów miejskich.

Za zaproszenie na konferencję dziękował także aktywista miejski Maciej Fijak (Akcja Ratunkowa dla Krakowa), który przyznał, że był nieco sceptyczny co do lokalizacji konferencji, ale ostatecznie uznał, że to odpowiednie miejsce, a „na pewno lepsze, niż hotel w Szczawnicy i testowanie whisky z samorządowcami”.

Kontrowersje wokół betonozy

Jak prelegenci odnosili się do betonozy? Marian Bruliński, wiceprezes Obido stwierdził, że tego typu hasłami, w dużej mierze populistycznymi, posługujemy się głównie w przestrzeni medialnej i internetowej, a do tego każdy rozumie je nieco inaczej. 

Architekt Józef Białasik (B2 Studio) uznał, że betonoza i patodeweloperka to pyskówka, która kończy jakąkolwiek dyskusję. - Trzeba założyć, że wszyscy uczestnicy dialogu mają dobrą wolę, bo jeśli nie, to dyskusja nie ma sensu – dodał.

Dyskusja bywała ostra. W pewnym momencie prezydent Muzyk powiedział do Macieja Fijaka, że ma wrażenie, iż obaj żyją dwóch różnych miastach – prezydent zachwalał miasto i jego walory, natomiast aktywista zwracał uwagę na mankamenty życia w Krakowie, w tym m.in. na ograniczony dostęp do terenów zielonych.

Fot. Paweł Figiel
Fot. Paweł Figiel

Kraków metropolią czy skansenem?

Prezydent Muzyk pytał, czy Kraków ma być zielonym skansenem, czy miastem metropolitalnym. - Albo Kraków znajdzie się w przestrzeni średnich miast z tendencją upadku, albo w przestrzeni miast o perspektywie metropolii, gdzie Kraków będzie zasysał do swojego organizmu mieszkańców. Siła miasta to jego mieszkańcy, ludzie, którzy chcą tutaj żyć – przekonywał. Dodawał przy tym, że deweloperzy są postrzegani jako zło konieczne, co jest „czystą hipokryzją, bo wszyscy korzystali z usług branży budowlanej i deweloperskiej”.

Jak ludzie chcą więcej zieleni, to nie znaczy, że jej brakuje – po prostu chcą jej więcej. W naszych badaniach wynika, że z deweloperami kojarzy się nie betonoza, a to, że pomagają realizować marzenia w postaci zakupu własnego mieszkania – dodawał Marian Bruliński. 

Maksymalizacja zysków przez deweloperów jest ważna, ale dużą rolą miasta jest wyznaczanie granic i wymogów, co musi być na danym obszarze, jakie funkcje muszą być zapewnione przez deweloperów – tak jest w Skandynawii. Jeżeli będą odgórne postanowienia i wola miasta, żeby było więcej zieleni, to wymusi to takie działania na architektach i deweloperach, żeby to funkcjonowało. Ważna jest kooperacja pomiędzy i miastem, deweloperami i różnymi grupami społecznymi – mówiła Maria Broman, CEO szwedzkiej pracowni Semren & Mansson. 

Maciej Fijak zwrócił się do deweloperów z następującymi słowami: „przed wami ciąży odpowiedzialność, nie tylko przed szefami, jeśli chodzi o zyski, ale i społeczna. Macie szansę robić wspaniałe rzeczy, ale dajcie nam punkt zaczepienia, pokazując dobre inwestycje”. 

Deweloper potrafi zrezygnować z zysku

Ciekawym głosem w dyskusji były słowa Szymona Domagały, prezesa firmy Henniger Investment, która realizuje osiedle Mieszkaj w Mieście w Bronowicach. Prezes przyznał, że świadomie zrezygnowali z budowy 11 tys. mkw. mieszkań, aby na osiedlu było więcej przestrzeni.

– Zredukowaliśmy PUM z 54 tys. do 43 tys. W momencie, kiedy tę decyzję podejmowałem, taka powierzchnia była warta 11 mln zł. Teraz to 33 mln zł. Ważna jest dobra wola i ta dobra wola jest w deweloperach. Chcemy np. zmienić plan miejscowy dla naszego osiedla, który teraz dopuszcza 35 proc. terenów zielonych, a po zmianie byłoby to 60 proc. – mówił Szymon Domagała. To przykład pokazujący, że w grze jest nowe pokolenie deweloperów, które chce podchodzić odpowiedzialnie do rozwoju miasta i po prostu dobrze w nim żyć, wraz z innymi. 

Głos zabrał także Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD, który zaznaczył, że w Polsce praktycznie nie ma wywłaszczania działek. 

- Gminy powinny mieć narzędzie do wywłaszczenia właścicieli. Teoretycznie w Krakowie mamy grunty na mieszkania dla 300 tys. ludzi, a w całej Polsce dla 80 mln. Ale tych działek faktycznie nie ma. Bez wywłaszczeń, wszelkie plany opisujące, co można budować, są de facto bezużyteczne – mówił Konrad Płochocki.

Pozostałe dwa panele: transport i komunikacja oraz budownictwo ekologiczne, nie były już tak burzliwe. Znamienne jest natomiast, że w panelu transportowym nie wziął udziału, pomimo zaproszenia, żaden przedstawiciel Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Deweloperzy liczyli na wyjaśnienia związane z uzgodnieniami i analizami ruchu, które towarzyszą inwestycjom mieszkaniowym, a często potrafią się ciągnąć miesiącami.

Krakowskie Forum Dialogu to cykliczne wydarzenie, które stawia sobie za cel omawianie ważnych kwestii związanych z rozwojem miasta, wraz z jak najszerszą reprezentacją – mieszkańców, ekspertów, urzędników i deweloperów, a następnie wcielanie w życie ustalonych rozwiązań.

Zapis Krakowskiego Forum Dialogu: 
https://www.youtube.com/watch?v=WUy1UVYO6BI 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!