
Jarociński Park Radolińskich obszarowo przynależy do tamtejszego pałacu zbudowanego w połowie XIX w., jednak historia samego parku sięga czasów jeszcze dawniejszych. Przeprowadzona ostatnio rewaloryzacja Parku Radolińskich miała za zadanie wyeksponowanie najcenniejszych walorów przyrodniczych, przy zachowaniu historycznego dziedzictwa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ławki przy tężni solankowej w Tychach
Inicjatorem działań była Gmina Jarocin, która podczas prac korzystała także ze środków unijnych. Podsumowaniem parkowych prac jest fakt otrzymania nagrody Grand Prix w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce.



Inwentaryzacja zieleni podczas rewaloryzacji Parku Radolińskich
Jednym z początkowych etapów prac przy rewaloryzacji Parku Radolińskich było przeprowadzenie inwentaryzacji, podczas której odkryto kilka cennych gatunków drzew, do których należy m.in. dąb szypułkowy o obwodzie ponad 700 cm czy paklon o obwodzie ok. 520 cm. Piętnastu drzewom nadano z kolei status pomnika przyrody, co w znacznym stopniu wpłynęło na podniesienie rangi dendrologicznej i przyrodniczej terenu. Podczas rewaloryzacji Parku Radolińskich wykonano także nowe nasadzenia, o które wzbogaciła się aleja grabowa oraz dębowa. W południowej części obszaru założono z kolei ogród różany, który jest dostępny dla zwiedzających


Rewaloryzacja Parku Radolińskich i jego dostępność
Prace związane z rewaloryzacją Parku Radolińskich dotyczyły nie tylko samych nasadzeń, ale też innych ważnych części składowych terenu. Udało się m.in. przywrócić dawne osie widokowe oraz zadbać o piesze trakty, które zyskały utwardzoną wodoprzepuszczalną nawierzchnię. Wytyczona została także ścieżka edukacyjna „Parkowy Odkrywca”, na której młodzi goście parku mogą poznać ciekawostki związane z najcenniejszymi drzewami. Rewaloryzacja Parku Radolińskich pozwoliła też na oczyszczenie tamtejszych stawów oraz przepływającej przez park rzeki Lipinki. Zainstalowano również energooszczędne oświetlenie oraz monitoring.


Zielony amfiteatr w Parku Radolińskich
Zielony amfiteatr w Parku Radolińskich powstał w miejscu betonowej budowli, na której odbywały się pierwsze festiwale rockowe w Jarocinie. Murki z betonu architektonicznego tworzą obrys fundamentów amfiteatru z lat 70-tych. Z kolei wnętrze starej sceny porosła trawa, a o bogatej historii tego miejsca opowiadają elementy małej architektury i znajdujące się na niej teksty. Głównym założeniem projektu było: „maksimum zieleni - minimum betonu”. Na terenie amfiteatru zamontowano systemy nawadniania, aby utrzymywać zieleń w doskonałej kondycji. Obszar został wyposażony w oświetlenie, system monitoringu i nieodpłatny dostęp do internetu. Ogólnodostępny obiekt pełni funkcję miejsca codziennego wypoczynku i rekreacji, jak również koncertów, występów i imprez.
Rewaloryzacja Parku Radolińskich wraz z zielonym amfiteatrem – metryczka projektu
Lokalizacja: Jarocin / Polska
Typ: zabytkowy park
Rok: 2021
Wykonawca: Garden Designers
Zdjęcia: Portal Gminy Jarocin / UM Jarocin / TUP Poznań

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Martyna