
Tężnia solankowa w tyskim Rodzinnym Parku bł. Karoliny Kózkówny zarządzanym przez Tyski Zakład Usług Komunalnych działa od 2018 r. Panuje w niej unikalny mikroklimat zbliżony do nadmorskiego, osiągany dzięki cząsteczkom solanki, pełniącym rolę naturalnego inhalatora.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogrody retencyjne przy szkole we Wrocławiu
W 2020 r. zostały przy niej zamontowane nowe siedziska. Drewniane dwustronne ławki przy tężni solankowej w Tychach zastąpiły poprzednie, które wykonane były z betonu. Obiekt został nominowany w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021.

Unikalne ławki przy tężni solankowej
Nowe ławki przy tężni solankowej powstały według indywidualnego projektu. Mają one kształt łuku, który nawiązuje do wyglądu samej tężni. Każdy z trzech rzędów siedzisk ma długość 10 m. Jednocześnie na każdej ławce może zasiąść około czterdziestu osób, co w związku z dużą popularnością miejsca, jest sporym plusem. Dwie ławki przy tężni solankowej mają kształt leżanki, dzięki czemu odwiedzający ją mieszkańcy i turyści mogą przyjąć jeszcze wygodniejszą pozycję do odpoczynku. Nawierzchnia, na której stanęły konstrukcje wysypana została drobnym grysem granitowym. W sąsiedztwie tężni zamontowano także stojaki na rowery oraz wyznaczono rabaty, na których zasadzono ozdobne trawy i rośliny odporne na wysokie zasolenie otoczenia. Miejsca z nasadzeniami zostały wysypane ozdobną korą.

Konstrukcja ławek przy tężni solankowej
Z racji specyficznego mikroklimatu ławki przy tężni solankowej musiały zostać odpowiednio zabezpieczone, aby zbyt szybko nie uległy degradacji. Zostały one wykonane z odpornego na szkodliwe warunki atmosferyczne modrzewia syberyjskiego, który dodatkowo został trzykrotnie zaimpregnowany. Ramy, na których wspiera się konstrukcja ławek przy tężni solankowej wykonano z ocynkowanej i malowanej proszkowo stali.

Ławki przy tężni solankowej – metryczka projektu
Lokalizacja: Tychy / Polska
Typ: mała architektura
Rok budowy: 2020
Zdjęcia: https://npp.slaskie.pl/vote/content/projekt-24-500

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze