kızılay odtülüler dershane

Polska

Woonerf w Gdyni przy ulicy Abrahama

Ulica do mieszkania lub inaczej miejski podwórzec – tak na polski grunt można przenieść ideę holenderskich woonerfów, które pojawiły się w tym kraju już w latach 70. ubiegłego wieku. Niedawno oddany do użytku został woonerf w Gdyni, zaprojektowany i wykonany dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego oraz z funduszu inwestycyjnego miasta. Gdyńska ulica Abrahama zamieniła się w miejską strefę z pierwszeństwem ruchu pieszego i zyskała sporo zieleni. Za jej projekt odpowiada NANU Pracownia Architektoniczna Maciej Nagórski oraz
A2P2 architecture & planning. Woonerf w Gdyni otrzymał również wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2021.

Ulica do mieszkania lub inaczej miejski podwórzec – tak na polski grunt można przenieść ideę holenderskich woonerfów, które pojawiły się w tym kraju już w latach 70. ubiegłego wieku. Niedawno oddany do użytku został woonerf w Gdyni, zaprojektowany i wykonany dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego oraz z funduszu inwestycyjnego miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja traktu spacerowego przy ul. Murka w Oleśnie

Gdyńska ulica Abrahama zamieniła się w miejską strefę z pierwszeństwem ruchu pieszego i zyskała sporo zieleni. Za jej projekt odpowiada NANU Pracownia Architektoniczna Maciej Nagórski oraz A2P2 architecture & planning. Woonerf w Gdyni otrzymał również wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2021.

Woonerf w Gdyni przy ulicy Abrahama
fot. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

Woonerf w Gdyni i pierwszeństwo ruchu pieszego

Gdyńska przestrzeń przy ulicy Abrahama została zaprojektowana głównie z myślą o pieszych i rowerzystach. Ruch samochodowy został tu w znacznym stopniu ograniczony – pojazdy mechaniczne mogą się poruszać z maksymalną prędkością 20 km/h, wolniejszy ruch wymuszają donice z nasadzeniami. Woonerf w Gdyni ograniczył także ilość miejsc parkingowych – z 30 dotychczasowych pozostało jedynie 7, wliczając w to miejsce dla osób z niepełnosprawnościami oraz samochodów dostawczych. Pomiędzy ulicami 10 lutego oraz Batorego powstała nowa nawierzchnia, sporo jest kwietników, donic i zieleńców. Zasadzono także 24 robinie akacjowe, kilkaset sztuk krzewów, założono też nowy trawnik. Woonerf w Gdyni otrzymał też stojaki rowerowe i nowe ledowe lampy.

Woonerf w Gdyni przy ulicy Abrahama
fot. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

Założenia projektowe a realizacja woonerfu w Gdyni

Środki z Budżetu Obywatelskiego przeznaczone na realizację woonerfu w Gdyni opiewały na kwotę 450 tysięcy zł. Miasto zdecydowało się jednak na uzupełnienie projektu i całość wyniosła ok. 3,8 mln zł. Prace zostały znacznie rozszerzone, wymieniono całą podziemną instalację. Wonnerf w Gdyni jest uniwersalny, przeznaczony dla osób w każdym wieku. Ławki wyposażono w podłokietniki, które ułatwiają osobom starszym wstawanie, obok nich znalazło się także miejsce na wózek dziecięcy lub chodzik. Przejście dla pieszych zyskało z kolei oznakowanie przydatne dla osób z dysfunkcją wzroku. Wzorem ulicy Abrahama pójdą też kolejne ulice – woonerf w Gdyni ma również powstać na Pustkach Cisowskich.

woonerf w Gdyni przy ulicy Abrahama
fot. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

Woonerf w Gdyni – metryczka projektu

Lokalizacja: Gdynia / Polska
Projekt: NANU Pracownia Architektoniczna Maciej Nagórski oraz A2P2 architecture & planning
Typ: woonerf
Rok budowy: 2019
Źródło zdjęć: Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

mat. wideo: Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego / YouTube

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!