kızılay odtülüler dershane

Świat

Sky Bridge 721 - najdłuższy na świecie most wiszący

Przypuszcza się, że już wiosną 2022 r. pierwsi turyści będą mogli przejść przez najdłuższy na świecie most wiszący, nad którym trwają prace w Czechach. Konstrukcja ta zlokalizowana jest tuż przy granicy z Polską, w gminie Dolni Morava. Odwiedzający Kotlinę Kłodzką będą mieli kolejną pobliską atrakcję do odwiedzenia. Przykładowo z Lądka-Zdroju będzie można do najdłuższego na świecie mostu wiszącego dojechać w niecałą godzinę.

Sky Brige 721 to najdłuższy na świecie most wiszący, nad którym prace właśnie dobiegły końca. Konstrukcja ta zlokalizowana jest tuż przy granicy z Polską, w gminie Dolni Morava w Czechach. Odwiedzający Kotlinę Kłodzką będą mieli kolejną pobliską atrakcję do odwiedzenia. Przykładowo z Lądka-Zdroju będzie można do najdłuższego na świecie mostu wiszącego dojechać w niecałą godzinę. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Modernizacja kąpieliska w krakowskim Przylasku Rusieckim

Rekord dotychczasowego najdłuższego na świecie mostu wiszącego pobity

Miano najdłuższego na świecie mostu wiszącego należało do tej pory do konstrukcji znajdującej się w portugalskim regionie Arouca. Tamtejszy most, liczący 516 m długości, został otwarty wiosną 2021 r. Z kolej najdłuższy na świecie most wiszący bez ruchu pieszego położony jest w Japonii. Rozpiętość głównego przęsła tamtejszego Akashi Kaikyo wynosi prawie 2000 metrów. Długość czeskiego mostu szacowana jest na 721 m. Sky Bridge będzie zawieszony pomiędzy grzbietami Slamníka i Chlumu, nad doliną Młyńskiego Potoku, na wysokości ponad 1100 metrów.

Sky Bridge 721
fot. Horský resort Dolní Morava
sky Bridge 721
fot. Horský resort Dolní Morava
fot. Horský resort Dolní Morava
fot. Horský resort Dolní Morava

Konstrukcja najdłuższego na świecie mostu wiszącego

Sky Brigde zawieszony jest na wysokości 95 metrów. Turyści chcący go odwiedzić mogą wjechać kolejką linową, która poprowadzona jest do położonej w pobliżu wieży widokowej Ścieżka w chmurach. Krótki spacer 10 m w górę doprowadzi do najdłuższego na świecie mostu wiszącego. Do budowy mostu zużyto 1030 metrów sześciennych betonu. Konstrukcja waży 405 ton, a łączna waga samych lin wynosi 158 ton. Główna lina ma średnicę 76 milimetrów. Po przejściu doliny zwiedzający będą mieli okazję poznać lokalną przyrodę i historię: stworzona tam również została ścieżka edukacyjna o nazwie Most Czasu z elementami rzeczywistości rozszerzonej.

sky Bridge 721
fot. Horský resort Dolní Morava
sky Bridge 721
fot. Horský resort Dolní Morava

Najdłuższy na świecie most wiszący – metryczka projektu

Nazwa projektu: Sky Bridge 721
Lokalizacja: gmina Dolni Morava / Czechy
Typ: most wiszący
Rok budowy: 2022
Zdjęcia: Horský resort Dolní Morava

sky Bridge 721
fot. Horský resort Dolní Morava
sky Bridge 721
fot. Horský resort Dolní Morava

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!