
Ogrody w zabudowie szeregowej charakteryzują się zazwyczaj niewielkim obszarem do zagospodarowania oraz równymi, geometrycznymi kształtami. Metamorfoza ogrodu w zabudowie szeregowej na jednym z osiedli w podkarpackiej Dębicy zakładała zmianę w wyglądzie nie tylko samego ogrodu, ale również tarasu. Projekt został opracowany przez Biuro Projektowe Moniki Magoń.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Naturalistyczny ogród bylinowy
Metamorfoza ogrodu i tarasu
Niewielki taras przylegający do domu, znajdujący się nieco powyżej ogrodu, na wysokości trzech stopni, posiadał wcześniej nawierzchnię z deski kompozytowej. Podczas przeprowadzonej metamorfozy ogrodu została ona usunięta, a w jej miejsce położono płytki tarasowe w kolorze jasnej szarości. Współgra ona z częścią elewacji budynku, obrzeżami oraz niewielkim murkiem, który odgradza taras od reszty ogrodu. Ten element został obłożony tynkiem mozaikowym w jednolitym grafitowym kolorze, a wewnątrz wysypany ozdobnymi białymi kamieniami. Została tam zasadzona trzmielina, która z biegiem czasu znacznie się rozrośnie, ułożono też błyszczące, czarne kule. Metamorfoza ogrodu objęła także zainstalowanie w murku punktowego oświetlenia.



Nowe nasadzenia a metamorfoza ogrodu
Metamorfoza ogrodu objęła także wykonanie nowych nasadzeń oraz zagospodarowanie obrzeży. Dwa pasy wysypane zostały białymi i czarnymi ozdobnymi kamieniami. W części znajdującej się blisko tarasu czarne kamienie poprzetykano błękitnymi bryłami szkła, które przełamują kolorystycznie całość. Postawiono tam także wysokie jasne donice z trawami ozdobnymi. Na tarasie znalazło się również miejsce dla lawendy, a pod ogrodzeniem zasadzono kuliście uformowane drzewka iglaste. Podczas metamorfozy ogrodu postawiono także szarą pergolę, która może pełnić rolę stojaka na hamak lub podpory dla pnącza.



Metamorfoza ogrodu – metryczka projektu
Lokalizacja: Dębica / Polska
Projekt: Biuro Projektowe Monika Magoń
Typ: ogród prywatny
Rok budowy: 2021
Zdjęcia: Biuro Projektowe Monika Magoń


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Nuna
Co drugi tak wygląda, a szkoda bo projektanci zapominają o różnorodnych roślinach