ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Świat

Zielone zadaszenie nowojorskiego budynku

Wprowadzanie zieleni do miast obejmuje coraz to nowsze, nawet niewielkie obszary. Przykładem zagospodarowania takiej przestrzeni jest zielone zadaszenie budynku mieszkalnego na nowojorskim Manhattanie. Projekt czerpiący inspiracje z pobliskiego High Line został stworzony przez lokalne Future Green Studio

Wprowadzanie zieleni do miast obejmuje coraz to nowsze, nawet niewielkie obszary. Przykładem zagospodarowania takiej przestrzeni jest zielone zadaszenie budynku mieszkalnego na nowojorskim Manhattanie. Projekt czerpiący inspiracje z pobliskiego High Line został stworzony przez lokalne Future Green Studio.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogrody Anny w centrum zabytkowej Łodzi od Medusa Group

Zielone zadaszenie będące miejską łąką 

Odniesienie do wspomnianego High Line nie było jedynym, z którego czerpali architekci projektujący zielone zadaszenie. Nawiązali oni również do historii okolicy, która związana jest z szeroko rozumianym przemysłem mięsnym. Struktura zielonego zadaszenia nawiązuje do platform, z których załadowywano towar. Jest to solidna, industrialna konstrukcja, która do swojej surowej formy przyjęła bogatą zieleń: winorośl, polne kwiaty, dzikie rośliny i stworzyła formę miejskiej, naturalnej łąki. Główna konstrukcja stropu również zyskała ciekawą formę. Zostały w niej utworzone świetliki w kształcie przypominającym poziomice na mapie, które w naturalny sposób korespondują z nasadzeniami. Dodatkowo przebija się przez nich światło dziennie oraz swobodnie zwisają rośliny, dając wrażenie przenikania przestrzeni.

zielone zadaszenie
fot.Future Green Studio (https://www.futuregreenstudio.com/design/345-meatpacking/)

Roślinność zielonego zadaszenia

Nasadzenia na zielonym zadaszeniu zostały wykonane gęsto, co wpisuje się w charakter miejskiej dziczy. Postawiono na gatunki z bujnym rozrostem, których rozwój i kwitnienie uzależniony jest od pór dnia oraz roku. Dzięki temu dostosowują się do rytmu okolicy. Zielone zadaszenie jest nawadniane naturalnie, zbierając i przesyłając dalej wodę deszczową. Stanowi też przestrzeń dla licznych owadów, które w zielonym zadaszeniu mogą swobodnie bytować.

zielone zadaszenie
fot.Future Green Studio (https://www.futuregreenstudio.com/design/345-meatpacking/)

Zielone zadaszenie – metryczka projektu

Lokalizacja: Nowy Jork / USA
Projekt: Future Green Studio
Współpraca: DDG Partners, Future Perfect
Typ: przestrzeń miejska
Rok budowy: 2013
Zdjęcia: Future Green Studio (https://www.futuregreenstudio.com/design/345-meatpacking/)

zielone zadaszenie
fot.Future Green Studio (https://www.futuregreenstudio.com/design/345-meatpacking/)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!