Atrakcyjne przyrodniczo tereny stają się coraz bardziej doceniane przez organy nimi zarządzające. Powstają nowe inwestycje, które mają przyciągnąć jeszcze większą liczbę turystów. Jedna z nich zakończona została właśnie w Cedyńskim Parku Krajobrazowym, obejmującym swoim zasięgiem starorzecza Odry. Na dawnym moście kolejowym, łączącym Siekierki z niemieckim Neurüdnitz, powstała platforma widokowa, stworzona według projektu studia MXL4.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania
Zabytek i dzika przyroda w otoczeniu platformy widokowej
Wybudowany w 1892 r. most w Siekierkach przez długie lata służył kolei, a teraz, dzięki umieszczeniu na nim platformy widokowej, służy turystom. Jego adaptacja prowadzona była pod ścisłym nadzorem konserwatorskim – most ten wpisany jest do rejestru zabytków. Starorzecza Odry, przez które ów most prowadzi, są z kolei siedliskiem ponad 180 gatunków ptaków, także i tych zagrożonych wyginięciem. Platforma widokowa nie tylko pełni funkcję rekreacyjną, ale łączy również historię regionu z jego dziedzictwem przyrodniczym.
Platforma widokowa i rowerzyści
Nowo powstała platforma widokowa nie jest jedyną atrakcją turystyczną – sam most pełni rolę kładki pieszo-rowerowej i zajmuje ważne miejsce w planowanej sieci szlaków rowerowych województwa zachodniopomorskiego. Jego długość wynosi prawie 800 m i na całej długości powstało kilka miejsc odpoczynku – platforma widokowa jest jednym z nich. Jej konstrukcja została wpisana w istniejącą strukturę mostu, dzięki czemu tworzy z nim spójną całość. Składa się ona z dwóch kondygnacji i wybija się na wysokość ponad 10 m nad poziomem mostu, umożliwia obserwowanie dzikiej przyrody z każdej z czterech stron. Spora część jest zadaszona, dzięki czemu platforma pełni również funkcję schronienia przed deszczem. Na najwyższym poziomie umieszczono sporych rozmiarów stół, przy którym można urządzić piknik.
Platforma widokowa w Siekierkach – metryczka projektu
Lokalizacja: Siekierki / Polska
Projekt: MXL4
Typ: platforma widokowa
Rok budowy: 2021
Zdjęcia: MXL4 / Anna Nowokuńska
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze