ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Zaproszenia

Prezentacja obiektu: Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbasa i Bartłomieja Pyrzyka zrealizowana w sąsiedztwie bazyliki mniejszej pw. św. Mikołaja w Rychwałdzie koło Żywca. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu sakralnego, która odbędzie się 19 stycznia 2022 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu. Udział bezpłatny. Zapisz się już teraz.

W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację Kaplicy Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2022 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu Jakub Turbasa i Bartłomiej Pyrzyk. Udział bezpłatny. Zapisz się już teraz.

Architektura sakralna

Obiekt  służy żegnaniu zmarłych przez bliskich, rodzinę, sąsiadów, przyjaciół. Kiedyś takie pożegnanie odbywało się w domu, dziś jednak nie ma do tego warunków – stąd potrzeba wybudowania prostej kaplicy, miejsca sprzyjającego intymności, wyciszeniu, skupieniu.

Nawiązując do archetypicznej formy kaplicy architekci sięgnęli po naturalne materiały, które ponadto pobudzają wiele zmysłów – nie tylko wzrok, ale i węch, słuch czy dotyk. Takie opracowane przestrzeni ma pomóc użytkownikom w jej głębszym doświadczaniu. Podobny cel miało staranne wkomponowanie bryły w krajobraz, zintegrowanie jej z pochyłością terenu, częściowe ukrycie pod ziemią i przykrycie zielenią. Osadzenie bryły w krajobrazie pomogło też w nawiązaniu do chrześcijańskiej tradycji drogi, która wiedzie od profanum do sacrum.

Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Prowadzący prezentację:

Jakub Turbasa [1985, Kraków] – architekt, autor licznych artykułów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Studiował także na wydziale Architettura Civile Politechniki Mediolańskiej [Politecnico di Milano]. W latach 2008 - 2010 pracował w biurze projektowym Ingarden & Ewý Architekci. W latach 2009 – 2012 pracował na uczelni jako współprowadzący zajęcia projektowe w klasie mistrzowskiej Roberta Koniecznego [KWK Promes] na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii. Doktorant na Politechnice Krakowskiej. Autor książki „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów” [Więź, Warszawa 2018].

Bartłomiej Pyrzyk

Bartłomiej Pyrzyk

Architekt, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, doktorant Instytutu Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej. Zdobywca grantu naukowego na Politecnico di Torino. Od początku łączy pracę naukową z pracą zawodową. Współwłaściciel pracowni architektonicznej P-W-A realizującej szereg inwestycji w kraju i za granicą.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!