
Warszawska działka o powierzchni 25 arów, gęsto porośnięta wiekowymi drzewami, z nieregularnym poszyciem, zamieniła się w klimatyczny ogród leśny. Za jej przekształcenie odpowiada Karolina Szablowska z Gardinio, która podczas tworzenia projektu postawiła przede wszystkim na zachowanie zastanego kształtu lasu oraz nadanie mu lekkości i przejrzystości, uzyskanym dzięki uporządkowaniu terenu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowoczesny ogród z basenem od pracowni Zieleń Bez Granic
Niewymagający ogród w lesie
Projekt leśnego ogrodu stworzony przez Gardinio obejmował wkomponowanie nowych nasadzeń w przestrzeń zajętą przez rosnące już drzewa i krzewy. Z nowych gatunków pojawiły się rodzime gatunki: cisy, jarzęby i kaliny, posadzono także roślinność cieniolubną: derenie, choiny kanadyjskie, byliny i różaneczniki, które w porze kwitnienia nadają leśnemu ogrodowi zróżnicowanych kolorów. Gatunki wybrane zostały według odpowiedniego klucza, którym są ich niewielkie potrzeby. Nie znajdziemy tutaj krzewów nieodpornych na niskie temperatury czy wymagających częstej pielęgnacji kwiatów. Jedynym obszarem potrzebującym większej uwagi jest niewielkich rozmiarów trawnik.


Ścieżki leśnego ogrodu
Uporządkowanie poszycia w znacznym stopniu wpłynęło na estetykę terenu. Odrosty i chwasty o niekontrolowanym wcześniej rozroście zostały usunięte. Rabaty wysypano korą ozdobną i gdzieniegdzie otoczono niskimi nasadzeniami. Zaprojektowane zostały także nieregularne, żwirowe ścieżki. Dodatkowe prace objęły stworzenie instalacji wodnej i wykonanie systemu nawodnieniowego. Leśny ogród zyskał także punktowe oświetlenie. Cały projekt współgra z naturalnym otoczeniem i nie wybiega poza określone naturalnym lasem ramy. Bujna roślinność przez cały rok stwarza przyjemne miejsce do odpoczynku dla właścicieli posesji.


Leśny ogród – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt: Gardinio
Typ: ogród prywatny
Zdjęcia: Gardinio (https://www.gardinio.pl/realizacje-ogrodow/ogrod-w-lesie.html)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze