
Zmiany w zagospodarowaniu miejskiej przestrzeni powodują konieczność przekształcenia istniejących terenów i dostosowanie ich do nowych wymogów. Ich umiejętne wykorzystanie może jednak dać lokalnej społeczności nowe miejsca do spędzania wolnego czasu. Tego typu projekt został zrealizowany w szwajcarskim mieście Prilly, będącym jednym z zachodnich przedmieść Lozanny. Przesunięcie drogi oraz linii kolejowej stworzyło przestrzeń dla parku Fleur-de-Lys, którą zagospodarowano według projektu Verzone Woods Architectes.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zieleń w kampusie biurowym China Fortune Tian Di
Ograniczenia projektowe parku Fleur-de-Lys
Zmiana przebiegu ciągów komunikacyjnych w szwajcarskim Prilly zmniejszyła teren przy istniejącym już wcześniej budynku i wymogła na projektantach dostosowanie się do nowych warunków. Jednym z największych ograniczeń była bliskość drogi, torów kolejowych, a co za tym idzie: także i niemalże notoryczny hałas. Najważniejszym wyzwaniem było zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa. Na plus działała bliskość lasu, walory krajobrazowe oraz usytuowanie pomiędzy miastem a obszarem przyrodniczym, dzięki czemu teren ten stał się łącznikiem pomiędzy tymi dwoma strefami. W celu zapewnienia odwiedzającym park Fleur-de-Lys komfortu usypany został kopiec, a jego zewnętrzne zbocze obsadzono drzewami owocowymi i roślinami łąkowymi.


Park Fleur-de-Lys i jego elementy składowe
Wewnętrzna część przestrzeni parku Fleur-de-Lys skrywa tarasy roślinne oraz ławki i podesty dostosowane do specyfiki terenu. Wykonano je z betonu i drewna, z podświetlanymi panelami od spodu. Ścieżki wyłożone są kamiennymi płytami lub wysypane gruboziarnistym żwirem, dzięki czemu komponują się z naturalnym otoczeniem. W planach na przyszłość jest również utworzenie skateparku oraz zewnętrznej siłowni.

Park Fleur-de-Lys – metryczka projektu
Lokalizacja: Prilly / Szwajcaria
Projekt: Verzone Woods Architectes
Typ: skwer miejski
Rok budowy: 2017
Zdjęcia: Verzone Woods Architectes (https://www.vwa.ch/projet/parcs-de-fleur-de-lys/)


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze