ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Wydarzenia

Premiera książki: Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard - dyskusja

Książka

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania we współczesnym projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Zapraszamy na premierę książki połączoną z dyskusją, w której wezmą udział red. nacz. Grupy Sztuka Architektury Krzysztof Sołoducha, Natalia Olszewska, teoretyk i praktyk w zakresie zastosowania neuronauk i danych naukowych w projektowaniu architektonicznym oraz Igor Kaźmierczak z pracowni S3NS Architektura. Transmisja live na kanale YouTube, FB i LinkedIn odbędzie się 10 grudnia 2021 o godz. 11:00.

Oddajemy do Państwa rąk książkę, która wprawdzie nie może się poszczycić pełną aktualnością – jej pierwsze wydanie ukazało się w 2015 roku, ale kompensują to na pewno lekkość z jaką autor prowadzi nas po meandrach trudnej dziedziny jaką jest nauka o umyśle w jej specyficznym zastosowaniu do architektury oraz żywy język, którym się posługuje. Po zakończeniu redakcyjnej pracy nad tą pozycją, pomijając ogrom szczegółowych problemów i zagadnień w niej poruszonych, nasuwają się dwie refleksje. 

Po pierwsze zawarte w tytule słowo serce pokazuje, jak ważną rolę w kreowaniu przyjaznej przestrzeni odgrywają emocje. Ich rola w systemie poznawczym człowieka w tej chwili jest bardzo doceniana. Liczne eksperymenty i badania potwierdzają, jak bardzo emocje związane są z racjonalnością oraz jak wielką rolę odgrywają w procesie odbioru architektury przez użytkownika.

Po drugie – co jeszcze ważniejsze - ciekawe wydają się szczególnie refleksje, które można napotkać pod koniec książki. Wskazano tam na pewną sprzeczność oraz napięcie pomiędzy próbami wykorzystania do projektowania architektury takich osiągnięć współczesnej nauki, jak sztuczna inteligencja, informatyka czy teoria umysłu, a artystycznym charakterem zawodu architekta, któremu przysługuje twórcza wolność. Projektanci architektury z pewną obawą o swój status patrzą na próby obiektywizacji ich pracy oraz ograniczenie swobody decyzji - szczególnie w zakresie formy. To napięcie hamuje też budowę narzędzi wspomagających projektowanie, które nakierowane są zmaksymalizowanie przez projektanta roli potrzeb i oczekiwań użytkownika już na bardzo wczesnym etapie powstawania projektu.

Wydając książkę pt. „Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego” mamy nadzieję na odmitologizowanie tego problemu. Sztuczna inteligencja, informatyka, nauki o umyśle, neuroestetyka powinny wspomagać pracę projektanta w imię zadowolenia klienta, a nie zastępować go w procesie projektowym. Powinniśmy więc szukać mostów, a nie je burzyć. 

Zapraszamy na nasz kanał YouTube, Facebook i LinkedIn. Oglądaj na żywo! 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 ► Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!