Parki kieszonkowe to pomysł, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jednym z miast, które stawia na intensywny rozwój tego typu przestrzeni jest Kraków. Park kieszonkowy jest możliwy do zaaranżowania tam, gdzie nie ma zbyt dużej ilości miejsca, aby wprowadzić standardową parkową infrastrukturę, ale jest go wystarczająco dużo, aby stworzyć dla lokalnej społeczności miejsce wypoczynku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesne oczko wodne w podmiejskim ogrodzie
Park kieszonkowy w ruinach budynku
Wiele parków kieszonkowych powstaje dzięki budżetom obywatelskim – mieszkańcy poszczególnych dzielnic głosują na swoje „własne podwórka”, które dzięki środkom samorządowym mają szansę się rozwinąć. Nieco inaczej jest w przypadku parku kieszonkowego w krakowskiej dzielnicy Zabłocie. Tutaj z inicjatywą utworzenia parku wyszli pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, dzięki którym teren przy opuszczonym budynku, pełniącym dawniej funkcję koszarów, ma szansę stać się przyjazną, zieloną przestrzenią. Według przeprowadzonej inspekcji budynek przy ul. Dekerta 15 nadawał się jedynie do wyburzenia, jednak projekt Zarządu Zieleni Miejskiej zakłada podarowanie mu drugiego życia. Tylko część budynku ma zostać odrestaurowana i przeznaczona na cele społeczne. Nadające się do dalszego użytku ceglane ściany zachowają swój pierwotny charakter, a zamiast dachu powstaną pergole, które z czasem porosną swobodnie prowadzone rośliny. W wewnętrznej części zabudowań powstaną ławki i huśtawki, w planach jest także zamontowanie stołu warsztatowego.
Parki kieszonkowe w każdej dzielnicy Krakowa
Niemalże każda z krakowskich dzielnic może pochwalić się parkiem kieszonkowym. Żaden z nich nie był jednak utworzony w ruinach budynku. Jest to zupełnie nowe wyzwanie, przed którym staną wykonawcy. Projekt zakłada rozpoczęcie oraz zakończenie prac przy parku kieszonkowym jeszcze w 2022 r.
Park kieszonkowy w ruinach budynku – metryczka projektu
Lokalizacja: Kraków / Polska
Projekt: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Typ: park kieszonkowy
Zakończenie prac: 2022
Zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze