ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Wydarzenia

W Poznaniu powstał miejski las kieszonkowy!

W Poznaniu powstał pierwszy, miejski las kieszonkowy w Polsce. Przy ulicy Milczańskiej na Ratajach mieszkańcy na niewielkiej powierzchni posadzili ponad 1,5 tysiąca drzewek i krzewów. Wydarzenie miało charakter rodzinnego ekopikniku z warsztatami edukacyjnymi.

W Poznaniu powstał pierwszy, miejski las kieszonkowy w Polsce. Przy ulicy Milczańskiej na Ratajach mieszkańcy na niewielkiej powierzchni posadzili ponad 1,5 tysiąca drzewek i krzewów. Wydarzenie miało charakter rodzinnego ekopikniku z warsztatami edukacyjnymi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trójkątny plac w Luksemburgu – Place de l'Europe

W weekend przy Milczańskiej poznaniacy zasadzili trzy lasy kieszonkowe o łącznej powierzchni 600 metrów kwadratowych. W sobotę dwa mniejsze i w niedzielę jeden większy. Każdy z nich został stworzony z tych samych rodzimych gatunków drzew i krzewów takich jak dąb, lipa, sosna, jarzębina, grab, głóg, klon, topola, kalina czy wierzba. Nie zabrakło również drzewek owocowych np. gruszy i jabłoni. Drzewa były sadzone bardzo gęsto, w odstępach co około 60cm. W bliskim sąsiedztwie nie mogły być lokowane drzewa i krzewy tego samego gatunku. W tym tkwi tajemnica sukcesu mikrolasów, które dzięki takiemu nietypowemu sposobowi sadzenia rosną nawet do 10 razy szybciej niż te sadzone metodą tradycyjną. 

– Drzewa spokojnie mogą splątać się ze sobą, nic im się nie stanie. W tym ekosystemie obowiązują prawa natury, tutaj nie sadzimy pod linijkę. Ale w tym szaleństwie jest metoda – zapewnia edukator przyrodniczy Kasper Jakubowski, pomysłodawca akcji. – Ponieważ mikrolas znajduje się między blokami mieszkańcy sami będą mogli obserwować, jak rośnie. Dla dzieci takie żywe laboratorium to realna wartość. To miejsce, w którym mogą uczyć się szacunku do przyrody i poznawać mechanizmy, jakie w niej panują. Spodziewamy się, że już w pierwszym roku przyrost drzew będzie bardzo wyraźny. Za trzy lata dzieciaki będą mogły spróbować, jak smakuje dzika jabłoń czy grusza – przewiduje.

Koncept lasów kieszonkowych nie jest nowy, bowiem wymyślony aż ponad 50 lat temu przez japońskiego botanika Akiro Miyawakiego, ale w Polsce dotychczas zupełnie nieznany. Ten zasadzony w weekend przy Poznaniu jest pierwszym takim miejskim mikrolasem w kraju.

-  W pomyśle lasów kieszonkowych, z którym przyszedł do mnie Kasper Jakubowski najbardziej spodobało mi się to, że w ich sadzenie angażujemy poznaniaków. Dzięki temu wspólnie, małymi krokami możemy zmieniać Poznań. Oczywiście to dopiero pierwszy mikrolas, ale liczę, że już niebawem pojawi się u nas ich więcej - mówi Małgorzata Puchyła. – W naszym mieście jest mnóstwo miejsc, w których można sadzić mikrolasy. Wystarczą tereny o wielkości boiska lub kortu tenisowego, lub nawet mniejsze. Rozmawiamy z innymi firmami zrzeszonymi w poznańskim oddziale Polskiego Związku Firm Deweloperskich, aby również postawiły na lasy kieszonkowe. Jeśli każda z nich zasadzi rocznie choć jeden mikrolas to za kilka lat w Poznaniu będziemy mieli ich kilkadziesiąt – podkreśla.

Przez cały weekend ekopiknik przyciągał na Rataje wiele rodzin z dziećmi, które do prac polowych podchodziły ze szczególnym entuzjazmem. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele atrakcji m.in. ekologiczne warsztaty, podczas których malowały budki dla ptaków, przygotowywały domki dla owadów, a także zgłębiały wiedzę na temat segregacji odpadów. Najmłodsi zaglądali pod korę drzewa, aby odkryć tajemnice życia owadów i innych mikroorganizmów. Nie zabrakło również sportowych aktywności w leśnym klimacie.

Źródło: UWI Inwestycje S.A.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!