ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Zaproszenia

Konferencja: „Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta”

Jak rozwijać miasto i nie utracić dziedzictwa? 18 – 19 listopada 2021 
w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa, przy Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa „Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta”. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Jak rozwijać miasto i nie utracić dziedzictwa? 18 – 19 listopada 2021 w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa, przy Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa „Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta”. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Konferencja online: Re:use. Renowacje i adaptacje w architekturze

Historyczne miasta podlegają intensywnym przekształceniom. Miasta rozwijają komunikację i mobilność, dążą do poprawy standardu życia mieszkańców i podnoszenia walorów użytkowych. Prowadzenie większości inwestycji wiąże się jednak z naruszeniem gruntu.

Kraków od lat 50. mierzy się z problemem zachwiania statyki struktur budowlanych na terenie Starego Miasta. Jest to związane z penetracją gruntu podczas palowania fundamentów, przegłębianiem piwnic i budowaniem podziemnych garaży. Słynny przypadek pękania murów dawnego więzienia św. Michała, (dziś siedziby Muzeum Archeologicznego), to najprawdopodobniej efekt prac prowadzonych przy budowie hotelu Radisson. Niekorzystne zjawiska sygnalizują także konserwatorzy z innych miast. Spękanie sklepień w gotyckim kościele św. Mikołaja w Gdańsku zagroziło zabytkowi. Podobne problemy spotykają Poznań i Wrocław – miasta ulokowane w rozlewiskach dużych rzek. 

Niekontrolowane stosowanie odwodnień budowlanych i przesłon hydroizolacyjnych ma negatywne skutki nie tylko dla zabytków, ale również innych budynków mieszkalnych w centrum Krakowa. Są to - podtapianie piwnic, zawilgocenie i niszczenie fundamentów oraz ścian, a co za tym idzie – rozwój szkodliwych pleśni i zagrzybień. Pojawiają się też przypadki okresowego istotnego obniżenia zwierciadła wód w stawach i zbiornikach wodnych (np. Staw Płaszowski, Stawy na Dąbiu) oraz zamierania drzew, w tym szczególnie cennych, starych okazów. Dalszą konsekwencją jest pogłębianie zmian klimatycznych i deficytu wody. 

W jaki sposób rozwijać miasta, nie tracąc przy tym cennego dziedzictwa historii, zasobów wodnych i zieleni? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć badacze zajmujący się zagadnieniami geologiczno-inżynierskimi i hydrogeologicznymi, archeolodzy, architekci i konserwatorzy. Specjaliści w dziedzinie IT przedstawią aktualne możliwości gromadzenia i modelowania danych. Przedstawiciele samorządu opowiedzą o negatywnych efektach zjawisk hydrologicznych, z którymi mają do czynienia w swojej codziennej pracy.   

Wydarzenie otrzymało wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatów udzielili: Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oraz Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Wydarzenie na Facebooku: 
https://fb.me/e/23H8t38P8

Wydarzenie na LinkedIn: 
https://www.linkedin.com/events/podziemnykrak-whydrologianaobs6863804725284937728/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!