ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Świat

Wizja przyszłości według Angelo Renna oraz Oleksandro Nenenko

„Słowo las znaczy świat” (ang. The Word for World is Forest) – pod takim hasłem Angelo Renna oraz Oleksander Nenenko przedstawiają wizję przyszłości, w której świat zdominowany jest przez drzewa. Animacja stworzona przez artystów z Amsterdamu jest jedną z 15 finałowych nominacji w konkursie Redesign The World (dosł. Przeprojektowanie Świata), który organizowany jest przez magazyn Dezeen we współpracy z Twinmotion. O wizji przyszłości pisaliśmy już przy okazji projektu Artisanopolis.

„Słowo las znaczy świat” (ang. The Word for World is Forest) – pod takim hasłem Angelo Renna oraz Oleksander Nenenko przedstawiają wizję przyszłości, w której świat zdominowany jest przez drzewa. Animacja stworzona przez artystów z Amsterdamu jest jedną z 15 finałowych nominacji w konkursie Redesign The World (dosł. Przeprojektowanie Świata), który organizowany jest przez magazyn Dezeen we współpracy z Twinmotion. O wizji przyszłości pisaliśmy już przy okazji projektu Artisanopolis.

CZYTAJA RÓWNIEŻ: Geopark Kielce i wielowymiarowa ochrona dziedzictwa

Jak mógłby wyglądać świat zgodnie z koncepcją A. Renna i O. Nenenko?

Zgodnie z zamysłem twórców planeta Ziemia byłaby pokryta superorganizmami - mocarnymi drzewami, które odpowiednio zmodyfikowane genetycznie, pochłaniałyby o 50 procent więcej dwutlenku węgla niż obecnie istniejące gatunki. Wzrost ogromnych roślin byłby przyspieszony, a drzewa byłyby zdolne do przetrwania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wizja przedstawia świat, w którym ludzie żyją w symbiozie z przyrodą i są jej strażnikami, a rośliny przestają pełnić jedynie dekoracyjną funkcję. 

Wizja nawiązująca do powieści Ursuli Le Guin

Artyści zainspirowali się powieścią science-fiction znanej na całym świecie Ursuli Le Guin i nadali projektowi taką samą nazwę, jak tytuł książki - „Słowo świat znaczy las”. Fabuła powieści przedstawia losy istot ziemskich (nie tylko ludzi), którzy unikają przemocy, potrafią śnić świadome sny, a ich życie oparte jest na pełnej symbiozie z otaczającą ich roślinnością. Drzewa pokrywają całą planetę, a słowa „las” oraz „świat” są synonimami.  

Wyniki konkursu Redesign The World w listopadzie 2021 roku

Nowatorski projekt, podobnie jak cały konkurs Redesign The World, skłania do namysłu względem troski o planetę i znajdowania zrównoważonych rozwiązań architektonicznych. Do konkursu wysłano ponad 100 projektów z 30 krajów świata. Jury obraduje w składzie: Alexandra Hagen, Hanif Kara, Liam Young, Belinda Ercan oraz Marcus Faires. 19 listopada 2021 roku zostanie wyłonionych trzech laureatów, którzy kolejno otrzymają nagrody w wysokości 5000, 2500 oraz 1000 funtów. Pozostali finaliści otrzymają po 500 funtów.

fot. Angelo Renna, Oleksandro Nenenko
fot. Angelo Renna, Oleksandro Nenenko

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!