Studenci w Lipsku mogą cieszyć się odnowionym dziedzińcem kampusu Augustusplatz, na którym stanęły specjalnie zaprojektowane meble z falistymi modułami do siedzenia. Z pewnością stanowią one atrakcyjne połączenie wraz z odporną na warunki miejskie roślinnością. Połączenie tych dwóch elementów projektu pomogło stworzyć harmonijną przestrzeń publiczną, w której studenci mogą odpocząć między wykładami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pawilon leśny w środku aglomeracji
Dziedziniec uniwersytetu był postrzegany jako przestarzały, zimny i sterylny. To nie zachęcało, było za dużo betonu i nie było to idealne miejsce na relaks. Uczelnia chciała zagospodarować teren, aby był bardziej atrakcyjny i mógł być bardziej elastycznie wykorzystywany. Drugi najstarszy uniwersytet w Niemczech, z ogrodem botanicznym Hortus Medicus, ma bogatą tradycję ogrodniczą sięgającą 450 lat. Było więc prawie nieuniknione, że zieleń odegra ważną rolę na przebudowanym dziedzińcu, choć w nowej propozycji nadal zostało rażąco dużo nawierzchni utwardzonej.
Studio Streetlife pomogło przeprojektować tę otwartą przestrzeń. Konsultacje między Uniwersytetem w Lipsku a doradcą zaowocowały koncepcją, która w pełni odpowiadała aspiracjom placu. Meble miejskie posłużyły jako doskonały punkt wyjścia do projektowania przestrzennego. “Mobilne Zielone Wyspy” to moduły z siedziskami wypełnione roślinnością. Aby uzupełnić przestrzeń zaproponowano również autonomiczne moduły z falistymi siedzeniami stanowią rodzinę produktów, która zapewnia wysoki stopień elastyczności układu i świetnie wkomponowuje się w tereny miejskie. Ułatwia również zmianę konfiguracji lub tymczasowe usunięcie modułów na potrzeby wydarzeń kulturalnych. Jednostki modułowe można łatwo zainstalować oraz szybko transportować wózkiem widłowym. Moduły są zawarte w kolekcji Streetlife 2018-2019.
Projekt: dziedziniec Uniwersytetu w Lipsku
Data realizacji: 2018
Autor projektu: Streetlife
Zdjęcia: Streetlife
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze