Zaaranżowanie nowych miejsc do nauki oraz utworzenie połączenia pomiędzy istniejącymi już budynkami było głównym założeniem projektu przewidującego powstanie nowej przestrzeni akademickiej przy Royal Melbourne Institute of Technology w australijskim Melbourne. Istniejąca do tej pory strefa nie była prospołeczna, brakowało jej dynamiki oraz nie wpisywała się w otoczenie. Obiekt został zaprojektowany przez TLC, we współpracy z: studio Glas landscape Architecture oraz Peter Elliot.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja przestrzeni przy średniowiecznych murach w Debrznie
Przestrzeń akademicka a ożywienie dzielnicy
Projektanci mieli za zadanie nie tylko utworzenie funkcjonalnej przestrzeni akademickiej, ale również ożywienie okolicy. Dzięki stworzeniu pasażów, alejek, siatki połączeń pomiędzy budynkami i zaaranżowanie przestrzeni udało im się osiągnąć założone cele. Dodatkowo strefa zyskała sporo zieleni: na dachach budynków założone zostały ogrody, w których nie tylko można odpocząć, ale i zorganizować koncert czy warsztaty. Rozwiązanie to zapewniło studentom o 40% więcej miejsca do rekreacji. Na estetykę i dynamikę projektu wpływa też zdecydowanie dobór kolorów: wiele elementów znajdujących się przy pasażach czy w strefach odpoczynku i nauki ma intensywny, żółty kolor. Doskonale kontrastuje on z zielenią roślinności oraz ożywia szarości i czernie pozostałych elementów. Zaprojektowana wcześniej przez Petera Elliotta pergola zyskała siedzisko z intrygującą grafiką, które dzięki swojemu zacienionemu usytuowaniu jest idealnym miejscem do relaksu. Korzystają z niego nie tylko studenci, ale i mieszkańcy Melbourne, którzy często pojawiają się w tych okolicach, korzystając z wygód akademickiej przestrzeni.
Ekologiczne rozwiązania w przestrzeni akademickiej
Już sam fakt powstania zielonych stref wpływa korzystnie na odbiór całości i stanowi ukłon w stronę natury i działań pro-eko. Dodatkowo także budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały standardy efektywności wodnej i energetycznej przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla. Akademicka przestrzeń posiada także naturalną wentylację, korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu oraz gromadzi i filtruje wodę.
Przestrzeń akademicka w Melbourne – metryczka projektu:
Projekt: TCL, Lyons, NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects
Lokalizacja: La Trobe St, Melbourne VIC, Australia
Projekt: 2014 – 2016
Realizacja: 2017
Zdjęcia: TCL (https://tcl.net.au/projects-item/rmit-new-academic-street/)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze