
Zieleń miejska zamiast bruku i asfaltu powoli wraca do łask. Przykładem na jej wprowadzenie do już istniejących rozwiązań jest otoczenie poznańskiego Starego Browaru, o które zadbali projektanci z 1050 Pracownia Architektury.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Naturalny ogród przy drewnianym domu
Pogłębiające się zmiany klimatyczne, naciski społeczne i ponowny zwrot w kierunku natury to jedynie niektóre z czynników mających wpływ na odejście od wszechobecnej betonozy, do której jeszcze nie tak dawno przywiązane były samorządy i prywatni inwestorzy.


Od betonu i szarości do zieleni miejskiej i małej infrastruktury
Kiedy w 2007 r. oddawano do użytku centrum handlowe w Starym Browarze nie przewidziano, że zieleń miejska może być aż tak pożądana przez społeczeństwo. Inne trendy, pozorne ułatwienia, tempo prac – trudno stwierdzić, co wówczas kierowało wykonawcami. Dość jednak powiedzieć, że zwrot jaki nastąpił w roku 2015, wraz z przejęciem terenu przez zagranicznego inwestora, wyszedł mu na dobre. Projektanci z 1050 Pracownia Architektury otrzymali od zleceniodawcy dużą swobodę, a jedynym elementem obowiązkowym miała być fontanna – konstrukcja z czternastoma dyszami znalazła swoje miejsce wśród zieleni miejskiej i niewielkiej, wygodnej infrastruktury.


Zieleń miejska nad parkingiem podziemnym
Jednym z utrudnień, z którym musieli zmierzyć się architekci, był podziemny parking. To on właśnie decydował o tym, że nie mogą tu wystąpić nasadzenia z mocno rozwiniętą bryłą korzeniową. Zamiast nich zdecydowano się na ustawienie obszernych donic i stworzenie geometrycznych poletek obsadzonych przede wszystkim egzotycznymi trawami. Całość została przemyślana w taki sposób, aby od wiosny do jesieni rośliny była w rozkwicie. Druga część terenu z zielenią miejską, nieco bardziej parkowa, to przede wszystkim dorodne drzewa wznoszące się nad licznymi alejkami oraz ławkami. Do ich wybrukowania użyto trójkątnych płyt, nawiązujących formą i kształtem z jednej strony do układu sąsiednich ulic, a z drugiej do struktury elewacji Starego Browaru. Plusem jest także wykorzystanie materiałów z poprzedniego projektu.


Wprowadzenie zieleni miejskiej w okolice Starego Browaru zdecydowanie ożywiło tę okolicę – na ławeczkach i przy fontannie spotkać można wiele osób korzystających z uroków tego miejsca. Spełniona została zatem nie tylko funkcja estetyczna, ale i socjalizująca.
Zieleń miejska wokół Starego Browaru w Poznaniu – metryczka projektu:
typ projektu: zieleń miejska
inwestor: Deutsche Asset Management
projekt: 1050 Pracownia Architektury
współpraca: Garte
realizacja: 2020
lokalizacja: Poznań
zdjęcia: Garte, 1050 Pracownia Architektury
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Rąpała