ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Rewitalizacja obok przyrody?

W ostatnim czasie podczas rewitalizacji przestrzeni zielonych i parków pojawiają się kontrowersje na temat usuwania cennej, historycznej, bądź zaaklimatyzowanej roślinności, aby wymienić ją na nowe nasadzenia, lub co gorzej - na beton. Nie inaczej jest z rewitalizacją Parku Centralnego w Świdnicy? Zobacz kolejny odcinek naszego cyklu na temat rewitalizacji parków.

W ostatnim czasie podczas rewitalizacji przestrzeni zielonych i parków pojawiają się kontrowersje dotyczące usuwania cennej, historycznej, bądź zaaklimatyzowanej roślinności, aby wymienić ją na nowe nasadzenia, lub co gorzej - na beton. Nie inaczej jest z rewitalizacją Parku Centralnego w Świdnicy? Zobacz kolejny odcinek naszego cyklu na temat rewitalizacji parków.

Park Centralny w Świdnicy

Sukcesy i krytyka

Świdnica pozyskała na rewitalizację Parku Centralnego 9 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt przebudowy objął teren o powierzchni ponad 12 hektarów. Zakończona w 2020 roku inwestycja nadal budzi dużo kontrowersji. Projekt przygotowany przez Autorskie Biuro Projektów “a” Krzysztof Baran, Anna Baran, Witold Baran i miał być hołdem dla ponad 100 - letniego, historycznego wyglądu parku. Wygrał nawet 14 edycję Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich, dotyczącego najlepszych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych w Polsce, w kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni. Skąd więc głosy krytyki?

Rewitalizacja finansowana przez Regionalny Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miała objąć między innymi wycięcie drzew chorych, lub zagrażających bezpieczeństwu.

Park Centralny w Świdnicy

Różne glosy na temat Parku Centralnego w Świdnicy

Tymczasem zostało wycięte ponad 200 drzew, w tym zdrowe. Nie wspominając o niemal wszystkich krzewach, a zastosowane oświetlenie według specjalistów jest szkodliwe nie tylko dla roślin, ale również dla zwierząt i ludzi. Wspomnieć również należy, że na przeprojektowanym terenie jest 272 latarni, czyli więcej niż usuniętych drzew. Urząd Miejski w Świdnicy tłumaczy, że wycięto tylko drzewa chore lub martwe i dysponuje szczegółową dokumentacją, która obrazuje, w jakim stanie były te drzewa. Każda wycinka poprzedzona była szczegółową analizą i nie ma mowy o wycinaniu wartościowych roślin.Z kolei oświetlenie parku spowodowało wzrost bezpieczeństwa i co za tym idzie  wzrost ruchu w parku.

W opinii dr inż. Edyty Rosłon-Szeryńskiej z Katedry Infrastruktury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Park Centralny w ujęciu przyrodniczym bardzo dużo stracił i nie jest to obiekt, z którego można być dumnym.

Niektórzy piszą wręcz o dewastacji przyrody, a aleję w parku przyrównuje się do “pasu startowego”. Ta nazwa miała nawet przyjąć się w lokalnej społeczności. Prezydent miasta broni projektu uważając poprzedni, dziki park za niebezpieczny, jednak stan poprzedni uważa się - nie bez powodów - za bardziej ekologiczny i naturalny. Mimo zakończenia projektu polemika nadal jest otwarta.

Fot: Świdnica24.pl, polska-org.pl

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!