ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Kontrowersje wokół renowacji góry parkowej w Bystrzycy Kłodzkiej

Park w Bystrzycy Kłodzkiej przechodzi w tej chwili rewitalizację, której celem jest przywrócenie mu historycznego wyglądu. Kontrowersje wzbudza jednak wycinka drzew.

Park w Bystrzycy Kłodzkiej przechodzi w tej chwili rewitalizację, której celem jest przywrócenie mu historycznego wyglądu. Kontrowersje wzbudza jednak wycinka spontanicznej roślinności oraz drzew.

Góra Parkowa w Bystrzycy Kłodzkiej

Pierwsze prace przy rewitalizacji rozpoczęły się od usuwania drzew (5 sztuk) oraz samosiejek – zwłaszcza z tarasu widokowego, z placyku nad wodozdrojem i ze ścieżki widokowej na panoramę miasta i Góry Bystrzyckie umiejscowionych na Górze Parkowej. Wzbudziło to protesty mieszkańców, którzy nie do końca zgadzają się w tak daleko idącą ingerencję w spontanicznie ukształtowaną, nową formę parku. Szczególne kontrowersje wzbudziła wycinka drzew przy ul. Kłodzkiej. Po jej wykonaniu przyjezdnych w Bystrzycy będzie witało gole zbocze i betonowy płot.

Dopiero w dalszych etapach pojawią się nowe nasadzenia tj. żywopłoty, kwiaty i łąki kwietne. W planach są: odtworzenie i remont tarasu widokowego z punktami widokowymi, łącznie z miejscem pamięci Hermana Stehra i stworzeniem fontanny, odsłonięcie i odtworzenie wodozdroju oraz jego otoczenia, konserwacja i wyeksponowanie kamiennych murów oporowych zabezpieczających strome skarpy, remont alejek – w tym przebudowa schodów prowadzących do kaplicy św. Floriana, a także utwardzenie nawierzchni zielonej przy kaplicy. Pojawi się także mała architektura parkowa, tj. ławki oraz oświetlenie. Teren, który obejmie inwestycja to blisko 8 ha.

Park, którego okres świetności przypadał na XIX wiek przyciągał niegdyś mieszkańców i turystów. Pierwszym obiektem, który powstał na Górze Parkowej była datowana na połowę XVII wieku (przebudowana w XVIII w.) kaplica św. Floriana z prowadzącą do niej stromą aleją lipową, z której roztaczał się rozległy widok doliny Nysy Kłodzkiej, Gór Bystrzyckich i Masywu Śnieżnika oraz piękna panorama miasta.

Po drugiej wojnie światowej z powodu zaniedbań, park ulegał dewastacji zmieniając się w las. Kontrowersje wzbudza to czy ta zmiana charakteru na roślinność spontaniczną jest wartością, której należy się ochrona. Prace and projektem renowacji mają się skończyć w końcu października 2021 roku. Wtedy będzie można w pełni ocenić jej efekt.  

fot. www.bystrzycaklodzka.pl, 4klodzko.pl

Góra Parkowa w Bystrzycy Kłodzkiej
Historyczny wygląd Góry Parkowej w Bystrzycy Kłodzkiej
Historyczny wygląd Góry Parkowej w Bystrzycy Kłodzkiej

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!