ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Kontrowersje wokół przebudowy Parku Rzecznego Wilga w Krakowie

Zakład Zieleni Miejskiej poinformował o zakończeniu drugiego etapu prac przebudowy Parku Rzecznego Wilga w Krakowie. Ta informacja wywołała burzę w internecie. Dlaczego ?

Zakład Zieleni Miejskiej poinformował o zakończeniu drugiego etapu prac przebudowy Parku Rzecznego Wilga w Krakowie. Ta informacja wywołała burzę w internecie. To co zrobiono nad Wilgą (i co planuje się zrobić!) mieszkańcy  porównują do otynkowania i pomalowania na pstrokato jakiegoś zabytku. O co poszło ?


Przebudowa Parku Rzecznego Wilga w Krakowie
Porównanie rabat przed przebudowa i po przebudowie

Park Rzeczny, jak sama nazwa wskazuje, została wykonany  na terenach wokół rzeki Wilgi (prawy dopływ Wisły) i jego wygląd miał w maksymalnym stopniu przypominać naturalną enklawę zieleni.  Wprawdzie elementami wspólnymi I i II etapu są ścieżki piesze i ścieżka rowerowa z oświetleniem oraz mała architektura, to na drugim etapie - odcinek od ul. Brożka do ul. Do Wilgi – podjęto prace modernizacyjne, których efektem miało być całkowite wtopienie założenia w poprzedni, dziki wygląd tego miejsca.

Na II etapie w porównaniu z I wykonana została dodatkowo ścieżka edukacyjna, pochylnia umożliwiająca dostęp do parku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także miejsca do piknikowania, miejsce pod klasę leśną czy miejsce spotkań w formie ławek ustawionych na planie okręgu. Zamontowane zostały również pojedyncze elementy do ćwiczeń na ścieżce zdrowia.

Ścieżki piesze poprowadzone zostały po już istniejących „przedeptach” i wykonane z nawierzchni mineralnej przepuszczalnej – hansegrand z drewnianymi obrzeżami.

Podobnie jak w pierwszym etapie w celu ochrony systemów korzeniowych drzew, w miejscach, w których było to możliwe, ścieżki zostały wyniesione ponad poziom terenu. W celu zmniejszenia zanieczyszczenia światłem, do niezbędnego minimum ograniczone zostało oświetlenie parku. Nie wszystkie ścieżki w parku będą oświetlone. Znaczny fragment ścieżki znajdujący się przy korycie Wilgi pozostanie nieoświetlony – pisze na swojej stronie ZZM.

przebudowa Parku Rzecznego Wilga w Krakowie

Spór o dzikość

I o to w wybuchł spór, ponieważ duża grupa działaczy społecznych nie zgadza się całkowicie z działaniami krakowskiego ZZM. Argumentują, że Park Rzeczny ma być formą ochrony terenów przykorytowych. Takie parki to ich zdaniem przyrodnicze hot-spoty miast, korytarze ekologiczne, które chcą odwiedzać mieszkańcy najbardziej uświadomieni przyrodniczo. Powinny być namiastką dzikości pod oknami, przykładem tego, że w dużych miastach można chronić dzikie tereny nadrzeczne.

Mozaika jasnot, bluszczyka kurdybanka Glechoma hederacea, jaskrów Lamium, glistnika Chelidonium majus, duże skupiska oryginalnego swym kolorem bodziszka żałobnego Geranium phaeum – wyliczają rośliny, które nie wyrosną z powodu nasadzeń krzewów w nadrzecznym lasku łęgowym i zniszczenia naturalnej roślinności. To co zrobiono nad Wilgą (i co planuje się zrobić!)  porównują do otynkowania i pomalowania na pstrokato jakiegoś zabytku. I to za ponad 1 mln złotych z kieszeni podatnika.

Zgadzacie się ?

Zdjęcia: ZZM Kraków

Rzeka Wilga w Krakowie

Komentarze

*

Mariusz

ZZM popełnił ekologiczną zbrodnię. Zamienił cenny przyrodniczo łęg na uporządkowany park przecięty trasą rowerową nad samą rzeką

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!