kızılay odtülüler dershane

Świat

W Londynie wystartowała kolejna edycja Frieze Sculpture

Od 14 września do 31 października w English Gardens w Regent’s Park w Londynie można oglądać wystawę rzeźby Frieze Sculpture. Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny. Na spacerze po parku można zapoznać się z najnowszymi tendencjami w sztuce współczesnej. Wśród międzynarodowego grona twórców znalazła się również artystka polskiego pochodzenia.

Od 14 września do 31 października w English Gardens w Regent’s Park w Londynie można oglądać wystawę rzeźby Frieze Sculpture. Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny. Na spacerze po parku można zapoznać się z najnowszymi tendencjami w sztuce współczesnej. Wśród międzynarodowego grona twórców znalazła się również artystka polskiego pochodzenia.

Frieze Sculpture

Wystawa sztuki współczesnej pod gołym niebem

Dzięki inicjatywie stworzonej przez Frieze (znany magazyn o sztuce współczesnej oraz organizator międzynarodowych targów sztuki) Regent’s Park w Londynie po raz kolejny wypełni się rzeźbami i instalacjami. Publiczny ogród raz do roku zmienia się w wystawę sztuki współczesnej pod gołym niebem. Co więcej ekspozycja dostępna jest dla każdego, kto tylko ma ochotę, gdyż wstęp na wydarzenie nie jest biletowany.

Od 2012 roku kuratorką Frieze Sculpture jest Clare Lilley. Wieloletnia dyrektor programowa Yorkshire Sculpture Park w swojej karierze współpracowała z artystami takimi jak Damien Hirst czy Ai Wei Wei.

Frieze Sculpture rozpoczyna się w połowie września, październik jest natomiast miesiącem, w którym tradycyjnie odbywają się targi Frieze Masters i Frieze London. Wydarzenia te przyciągają kolekcjonerów z całego świata, zainteresowanych sztuką współczesną, jak i sztuką dawną - stąd wydzielona sekcja Masters, gdzie prezentowani są dawni mistrzowie i klasycy XX wieku.

Frieze Sculpture w Londynie

Polskie artystki podbijają Londyn

W 2019 roku, podczas ostatniej przed pandemią edycji Frieze Sculpture, swoją rzeźbę prezentowała tam między innymi Joanna Rajkowska. Artystka znana jest szerszej publiczności przede wszystkim z instalacji sztucznej palmy na rondzie Charles’a De Gaulle’a w Warszawie. “Pisklę” to rzeźba dźwiękowa, w formie przeskalowanego ptasiego jaja, emitowało ono dźwięki i wibracje odwzorowujące naturalny proces wykluwania się nowego życia. Wymiary pracy to aż 240 cm długości i 180 cm wysokości. Rzeźba ma zwracać uwagę na związek człowieka z naturę oraz kluczową rolę ekologii we współczesnym świecie. Artystka planuje przenieść jajo do Warszawy, aby podobnie jak palma stało się częścią przestrzeni publicznej stolicy. Trwają rozmowy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa na temat ustawienia rzeźby na remontowanym obecnie Placu Pięciu Rogów (u zbiegu ulic: Brackiej, Kruczej, Zgody, Chmielnej i Szpitalnej)

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy natomiast pracę Tatiany Wolskiej, artystki polskiego pochodzenia, która na co dzień mieszka i pracuje w Nicei. Jej rzeźby i instalacje powstają w procesie ponownego przetwarzania różnych odpadków czy niechcianych przedmiotów takich jak zardzewiałe gwoździe, pianka ze starego materaca, ścinki drewna czy trociny.

W Londynie Wolska prezentuje organiczne formy powstałe z plastikowych butelek poddanych recyklingowi. Jej realizacja wpisuje się w szczególny sposób w zamysł kuratorski tegorocznej edycji. Tematyka dzieł skupia się bowiem głównie wokół aktualnych kwestii geopolityki, zmian klimatycznych, ochrony środowiska.

Od 4 lat wydarzeniu patronuje firma logistyczna Mtec przyznając stypendium artystyczne jednemu wybranemu twórcy. Laureatką tegorocznej nagrody Mtec Bursary 2021 została właśnie Tatiana Wolska. Wsparcie finansowe otrzymają również galerie współpracujące z artystką - l’étrangère i Irène Laub.

Fot: PRESS PHOTOS FRIEZE SCULPTURE 2021

Praca Tatiany Wolskiej
Praca Tatiany Wolskiej
Praca Joanny Rajkowskiej
Praca Joanny Rajkowskiej
 Frieze Sculpture

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!