ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Polska

W Katowicach już niedługo powstanie Velostrada

Idea autostrady rowerowej nie jest nowa i  została zrealizowana chociażby w Zagłębiu Ruhry. Właśnie ogłoszono  budowę jej polskiego wcielenia pod nazwą Velostrada.

Licząca ponad pięć kilometrów bezpieczna trasa rowerowa o charakterze autostrady będzie przebiegać przez tereny dawnej kolei piaskowej i połączy Giszowiec z Katowickim Parkiem Leśnym przy ul. Francuskiej oraz przejściem pieszo-rowerowym przy ul. Huberta.

Velostrada w Katowicach

Idea autostrady rowerowej nie jest nowa i  została zrealizowana chociażby w Zagłębiu Ruhry. Właśnie ogłoszono  budowę jej polskiego wcielenia pod nazwą Velostrada.

Velostrada zostanie zaprojektowania zgodnie z „Wytycznymi projektowania infrastruktury dla rowerów” z 1 grudnia 2020 roku. Wskazano w nich, że droga musi mieć co najmniej trzy metry szerokości, a wykonawcy mają obowiązek zapewnić możliwość bezpiecznego poruszania się po niej z prędkością 40 km/h. Zapisy dotyczące specyfikacji technicznej powstały przy współudziale przedstawicieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), która ma doświadczenie przy realizacji tego rodzaju projektów w regionie.

To zresztą nie pierwsza współpraca na linii Katowice-GZM. Wcześniej doszło do niej przy okazji realizacji projektu „Rower Metropolitarny”, który zakłada utworzenie zintegrowanego systemu wypożyczalni rowerów na terenie 41 gmin należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W samych Katowicach ma pojawić się co najmniej 1000 jednośladów oraz 150 stacji rowerowych.

Właścicielem terenów kolei piaskowej (biegnącej przez Zabrze, Rudę Śląską, Chorzów, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec, Imielin i Lędziny), w której śladzie powstanie nowa trasa, od maja 2021 roku jest miasto Katowice. Tamtejsza infrastruktura w przeszłości służyła do transportu piasku podsadzkowego między kopalniami węgla kamiennego a kopalnią piasku Maczki-Bór. To właśnie od spółki, w którą przekształcił się ten zakład, przejęło grunty miasto.

Warto dodać, że z velostrady będą mogli korzystać także piesi. Równolegle do trasy rowerowej powstanie przeznaczony dla nich specjalny chodnik z elementami małej architektury.

Oferty przetargowe na wykonanie projektu można było składać od 9 sierpnia 2021 roku. Cel władz miasta pozostaje ambitny: połączyć wszystkie dzielnice Katowic z centrum za pośrednictwem dróg dla rowerów.

Velostrada na Śląsku

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!