ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ulica

Zielone przystanki w Warszawie

W sierpniu zazieleniają się dachy warszawskich wiat przystankowych.

Warszawa jako stolica zieleni, czyni kolejne kroki w stronę życia w zgodzie z naturą. W sierpniu zazieleniły się następne dachy wiat warszawskich przystanków.

Zielone przystanki

Warszawski Transport Publiczny, który jest operatorem wiat przystankowych w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Miejskiego w sierpniu tego roku, rozpoczął proces przykrywania zielenią wiat przystanków. Na poddaszach rozłożono rozchodnik. Dzięki temu miasto zdaję się być bliżej natury. Ponadto zieleń pozytywnie wpłynie na ptactwo, jak i na nasze samopoczucie. 

Zielone przystanki w Warszawie

Roślinność przystankowa

Pierwsze próby tworzenia zielonych przystanków podjęto w 2020r. Testy związane z rozkładaniem rozchodnika na wiatach rozpoczęto na Żoliborzu. Roślinność zdała egzamin - rozchodnik bowiem nie wymaga podlewania i nawożenia. Ponadto dobrze znosi wysokie temperatury, wiatry czy opady czy nawet okresy suszy. Rozchodnik więc uznanano za idealną roślinność przystankową.

Zalety rozchodnika

Po testach i próbach można wysnuć kilka zalet takich zielonych rozwiązań. Poza dobrym wyglądem, zaliczyć możemy do nich również retencję wody opadowej. Podczas opadów roślinność magazynuje dużą ilość wody, zaś w upalne dni chroni od słońca i obniża temperature pod dachem. Ponadto ogranicza on zapylenie powietrza i pochłania dwutlenek węgla. Rozchodnik dzięki długiemu okresowy kwitnienia sprzyja także owadom.

Zielone przystanki

Łącznie zazieleniono już 18 warszawskich przystanków. Możemy je odnajeźć na Mokotowie, Włochach, Woli, Bemowie oraz Pradze Południe. Planowane są kolejne etapy układanie rozchodnika na kolejnych przystankach.

Zielone przystanki w Warszawie

Żródło: um.warszawa
Zdjęcia: Miasto Stołeczne Warszawa

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!