ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Publiczne

Zagospodarowanie terenu wokół Domu Przyrodnika w gminie Hażlach

Budynek spichrza z XIX wieku przebudowano na lokalne muzeum. Inspiracją w tworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu był widok pól uprawnych z lotu ptaka – obraz charakterystyczny dla gminy rolniczej

Budynek spichlerza z XIX wieku przebudowano na lokalne muzeum. Inspiracją w tworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu był widok pól uprawnych z lotu ptaka – obraz charakterystyczny dla gminy rolniczej

Projekt przebudowy spichlerza w gminie Hazlach

Adaptację wraz z przebudową budynku dawnego spichlerza, który powstał w drugiej połowie XIX wieku na Dom Przyrodnika przeprowadzono w drodze realizacji projektu „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Bryła budynku spichlerza, obecnie mieszcząca w swoim wnętrzu ekspozycje wystawiennicze, pozostała bez zmian. Wprowadzono jednak modyfikacje elewacji. Powstały nowe otwory okienne oraz nowe drzwi wejściowe na poziomie parteru.

Nowa funkcja w starych murach

Zaadaptowanie budynku dawnego spichlerza na Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu znacząco poprawiło wizerunek i podniosło atrakcyjność turystyczną Gminy Hażlach. Powstał nowy, ciekawy produkt turystyczny, łączący dziedzictwo architektoniczne dawnego spichlerza z bogactwem przyrodniczym Śląska Cieszyńskiego. Na parterze Domu Przyrodnika mamy hol wejściowy z wejściami do budynku od wschodu i od zachodu, dostępny z poziomu terenu (dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych). Z głównego holu dostępne są: informacja/ kasa biletowa, sanitariaty (damski, męski i dla osób niepełnosprawnych) oraz komunikacja pionowa – winda osobowa i schody prowadzące na wyższe piętra.

Ekspozycja mieści się na I piętrze i antresoli budynku. Rozpoczęcie ekspozycji zaczyna się od krótkiej projekcji wielkogabarytowej, która jest wprowadzeniem do całej wystawy. Wielkogabarytowe grafiki na ścianach prezentują pierwsze formy rolnictwa w uprawie rolnej oraz jego rozwój. W gablocie są przedstawione historyczne narzędzia, jakimi posługiwali się rolnicy. Wystawie towarzyszą dźwięki. Zwiedzający może się zapoznać z podstawowymi informacjami na temat rozwoju rolnictwa na dawnej wsi cieszyńskiej, a następnie może wejść do wiejskiej izby, w której zostało odtworzone wnętrze z wyposażeniem: meble, dekoracje, naczynia.

W kolejnej części ekspozycji znajduje się stół wielofunkcyjny z wyposażeniem multimedialnym, zawierający w sobie eksponaty i infografiki dostosowane dla zwiedzających w różnym wieku. Zwiedzający poprzez modele, eksponaty, gry multimedialne i infografiki zostaje wprowadzony szczegółowo w tematykę płodów rolnych i sposobów ich przechowywania.

W kolejnej części wystawy znajduje się zabudowa scenograficzna przedstawiająca wnętrze starego, wiejskiego sklepu.

Tematyka drugiej części wystawy na antresoli poświęcona jest pszczelarstwu i łowiectwu. Rozpoczyna ją wielkogabarytowa projekcja z towarzystwem dźwięków odgłosów pszczół. W centralnej części wystawy znajduje się stół wielofunkcyjny z elementami multimedialnymi. Na infografikach i ekranach dotykowych będzie można dowiedzieć się szczegółowo o pracy pszczół oraz o historii chowu i hodowli pszczół na ziemiach polskich, od zarania po czasy współczesne. Stół jest podzielony na dwie części elementem scenograficznym w postaci powiększonego plastra miodu. Uzupełnieniem ekspozycji są infografiki z roślinami miododajnymi, a także infografiki przedstawiające ewolucję uli pszczelich. Wyeksponowana jest makieta ula. Druga część wystawy poświęcona jest lokalnej faunie i florze oraz łowiectwu.

Dom Przyrodnika w gminie Hażlach

Muzeum wśród pól – zagospodarowanie terenu

Inspiracją w tworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu był widok pól uprawnych z lotu ptaka – obraz charakterystyczny dla gminy rolniczej. Dodatkowo pola zbóż nawiązują do pierwotnej funkcji budynku spichlerza.

Na zewnątrz, w centralnej części terenu, zlokalizowany jest plac wejściowy prowadzący do Domu Przyrodnika, pełniący również funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Na placu wykonano miejsca do siedzenia oraz fontannę typu „mokry chodnik” w kształcie rzeki Olzy.

Natomiast w północno-zachodnim narożniku działki znajduje się ogród sensoryczny, połączony z parkiem miniatur w kształcie małych, różnokolorowych poletek poprzecinanych ścieżkami z kostki brukowej. Zwiedzając park sensoryczny można usiąść na ławce audio i posłuchać odgłosów czterech rodzimych gatunków ptaków (wilgi, zięby, kosa i skowronka), można sprawdzić godzinę na zegarze słonecznym, odpocząć na hamaku lub zagrać w warcaby. W parku zlokalizowane są miniatury ciekawych obiektów z terenu Śląska Cieszyńskiego, takich jak wieży piastowskiej, rotundy czy Archeopark.

Dom Przyrodnika oferuje jeszcze jedną atrakcję. Kupując wspólny bilet do Domu Przyrodnika oraz Archeoparku w Kocobędzu (Chotěbuz) - Podoborze (Republika Czeska) można wypożyczyć rowery i szlakiem Wędrówki Doliną Olzy zwiedzić piękne pogranicze Polsko-Czeskie. Szlak oferuje dwie pętle: krótszą wiodącą z Domu Przyrodnika, przez Zamarski, Cieszyn, Czeski Cieszyn do Archeoparku w Kocobędzu - Podoborze lub dłuższą prowadzącą przez Hażlach – Kończyce Wielkie - Dębowiec –Ochaby Wielkie- Kończyce Małe – Zebrzydowice – Petrovice U Karviné – Karviná – Chotěbuz – Český Těšín – Cieszyn -Puńców- Dzięgielów – Zamarski – Hażlach.

Rowery można wypożyczyć w Domu Przyrodnika i zwrócić w Archeoparku lub powrócić i zwrócić w Domu Przyrodnika.

Fot: Pracownia Architekt, Gmina Hażlach

Projekt adaptacji z przebudową budynku dawnego spichlerza w gminie Hażlach na budynek muzealny pod nazwą "Dom Przyrodnika" wraz z zagospodarowaniem terenu

Projekt:  2017r. Pracownia Architekt Pawła Kuczyńskiego

Realizacja:  2019r.

Inwestor:  Gmina Hażlach

Powierzchnia działki:  6 539 m2

Powierzchnia użytkowa budynku:  352,60 m2

Kubatura:  1 834,55 m3

Zagospodarowanie terenu wokół Dom Przyrodnika w gminie Hażlach
Zagospodarowanie terenu wokół Dom Przyrodnika w gminie Hażlach
Zagospodarowanie terenu wokół Domu Przyrodnika w gminie Hażlach
Zagospodarowanie terenu wokół Domu Przyrodnika w gminie Hażlach

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!