kızılay odtülüler dershane

Projekty

Elegancki ogród z leśnym zakątkiem

Zaprojektowana przez pracownię Ogrodowa Sceneria przestrzeń jest przykładem dobrego dopasowania projektu do potrzeb indywidualnego inwestora. Sporą część zakupionej działki stanowiły bowiem zadrzewienia z przewagą sosen. Podstawą projektu było zachowanie i wyeksponowanie tego leśnego środowiska.

Zaprojektowana przez pracownię Ogrodowa Sceneria przestrzeń jest przykładem dobrego dopasowania projektu do potrzeb indywidualnego inwestora. Sporą część zakupionej działki stanowiły bowiem zadrzewienia z przewagą sosen. Podstawą projektu było zachowanie i wyeksponowanie tego leśnego środowiska.

Projekt ogrodu naturalistycznego Ogrodowa Sceneria

Indywidualnie zaprojektowany dom powstaje na działce znajdującej się w podwarszawskim  Hornówku, tuż na granicy Puszczy Kampinoskiej. Wybór tego miejsca, położonego na granicy leśnego środowiska nie był przypadkowy – właściciele chcieli mieszkać w otoczeniu atrakcyjnym  przyrodniczo. Naturalnym przedłużeniem domu stał się więc ogród, który miał połączyć marzenie o indywidualnie zaprojektowanym miejscu do mieszkania z ogrodem uzupełniającym przestrzeń salonu oraz dającym wgląd w leśne otoczenie. 

Pr4ojekt ogrodu naturalistycznego ze strefą zabaw

Dom w kształcie litery L z  tarasem i patio

Ważną częścią projektu domu opartego na rzucie w kształcie litery L jest przestrzeń tarasu umieszczona pomiędzy skrzydłami budynku, bezpośrednio przy wyjściu z sypialni. Taras jest wyłożony deską kompozytową oraz umeblowany. Znajdują się tam leżaki, dwa fotele ze stolikiem, pufy ogrodowe oraz rośliny – małe drzewko posadzone w tarasie, donice  stojące i wiszące z roślinami.

Obok tarasu, przy wyjściu z salonu, umieszczono główne patio wypoczynkowe połączone ze strefą grillowania. Są one wyłożone płytami z gresu oraz kostką betonową. Meble wypoczynkowe oraz stół z krzesłami są skomponowane z roślinami wtopionymi w patio lub umieszczonymi w donicach. Patio od strony trawnika jest zamknięte niskimi krzewami cisu i kosodrzewiny.

Strefa grillowanie osłonięta jest od strony granicy działki płytą drewnianą oraz roślinami z choin kanadyjskich i świerków. Przedłużeniem tarasu i patio są trawniki otaczające budynek od strony frontu przerwane twardymi podłożami w postaci podjazdu dla samochodów oraz ścieżki prowadzącej od bramy do wejścia domu. Granice działki są obsadzone gdzieniegdzie krzewami, kępami traw oraz iglakami. W strefie wejściowej zwraca uwagę specjalna rabata zaprojektowana jako drzewo otoczone dywanem traw lub niskich krzewów.

Ogród naturalistyczny z patio i tarasem
Ogród naturalistyczny z patio i tarasem

Małpi gaj w puszczy

Do leśnego charakteru okolicy nawiązuje zadrzewiona część działki, której zagospodarowanie kontrastuje z uporządkowaną strefą wokół domu. Centralne miejsce zajmuje tam rabata z formowanymi iglakami oddzielająca strefę zabaw dla dzieci od strefy relaksu z hamakami rozwieszonymi pomiędzy drzewami, ogródkami warzywnymi i ścieżką leśną otuloną dywanami bylinowymi.

Po drugiej stronie rabaty formowanej umieszczono taras przylegający do strefy poustawianych na trawniku zabawek, siatkową platformę oraz domek narzędziowy. Wśród drzew jest też miejsce na zaaranżowanie „małpiego gaju” – leśnego placu zabaw ze ścianką wspinaczkową, siatką oraz wigwamem indiańskim. W tej strefie dominuje sosna jako iglasta dominanta.

Projekt jest udanym połączeniem koncepcji ogrodu naturalistycznego z uporządkowaną strefą będącą przedłużeniem salonu oraz reprezentacyjną strefą wejściową.

Fot: Ogrodowa Sceneria

Taras w domu
Ogród naturalistyczny hamaki
Drzewa w ogrodzie - aranżacja
Rabata przy wejściu do domu
Strefa wejściowa
Rabaty w ogrodzie wzdłuż płotu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!