ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Trendy

Polskie samorządy nagradzają za tworzenie zielonej infrastruktury

Coraz gorętsze lata oraz nasilające się zjawisko wysp ciepła na terenach zurbanizowanych sprawia, że polskie samorządy są coraz bardziej świadome tego, jak ważna jest zielona infrastruktura miasta. Coraz częściej więc premiują osoby, które przyczyniają się do powstawania zieleni w mieście w postaci zwolnień od podatku od nieruchomości.

Coraz gorętsze lata oraz nasilające się zjawisko wysp ciepła na terenach zurbanizowanych sprawia, że polskie samorządy są coraz bardziej świadome tego, jak ważna jest zielona infrastruktura miasta. Coraz częściej więc premiują osoby, które przyczyniają się do powstawania zieleni w mieście w postaci zwolnień od podatku od nieruchomości.

Zielona ściana w Katowicach

Prekursorem tych rozwiązań był Wrocław, za nim poszedł Kraków, a ostatnio to narzędzie zachęty wprowadziły także Katowice.  Radni z komisji klimatu samorządu Katowic przygotowali projekt uchwały, która zakłada zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości właścicieli w budynkach, w których utworzono zielone dachy, ogrody wertykalne na ścianie lub które posiadają zielone fasady. Warunkiem zwolnienia jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany. W przypadku zielonej fasady, aby skorzystać ze zwolnienia, powinna ona zająć całą ścianę, przy czym rośliny ją tworzące powinny być ukorzenione w ziemi. Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok. Można je będzie przedłużyć pod warunkiem utrzymania zieleni w kolejnych latach.

Zwolnieniem objęte będą wyłącznie powierzchnie użytkowe lokali mieszkalnych, niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, znajdujące się w budynkach mieszkalnych, a ulgi skierowane są do mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Zwolnienie dotyczy całości lokali mieszkalnych w budynkach do sześciu kondygnacji. Zielone dachy, ogrody wertykalne i zielone fasady będą efektywniej oddziaływały na obniżenie temperatury otoczenia z uwagi na mniejszą powierzchnię emitującą ciepło niż w budynkach powyżej sześciu kondygnacji. Te drugie będą zwolnione z podatku w połowie.

Zielona i niebieska infrastruktura w miastach

Wzorce zielonej polityki miejskiej już są

Do pionierów tworzenia zielonej  i niebieskiej infrastruktury w miastach należą Holendrzy. W Rotterdamie wprowadzono strategię, w której powierzchnie dachów są traktowane jako przestrzeń miejska możliwa do zagospodarowania z korzyścią dla mieszkańców.

Wyszczególniono tam 4 funkcje dachów: dachy zielone porośnięte roślinnością, dachy zielone o zwiększonej retencji wody opadowej, powierzchnie dachowe służące rekreacji oraz z dachy solarne, z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi. Miasto podzielono na strefy z przypisaną najbardziej potrzebną w danym miejscu funkcją. Każda z funkcji otrzymała swój kolor.

Funkcja zielona – są to dachy zielone z roślinnością ekstensywną (z rozchodników) oraz dachy intensywne.

Druga funkcja niebieska – dachy zielone ze zwiększoną retencją wodną, z dodatkową warstwą magazynującą nadmiar wody czy też urządzeniami pozwalającymi na przetrzymywanie deszczówki na dachu i kontrolowanie spływu nadmiaru wody do kanalizacji.

Czerwona funkcja – kolorem czerwonym zaznaczono dachy służące rekreacji, można na nich uprawiać sport lub wypoczywać. To także mogą być dachy i tarasy zielone wyposażone w ławki, czy miejsca do rekreacji.

Żółty kolor przypisano dachom solarnym, na których zainstalowane są panele fotowoltaiczne. Jeśli panele solarne zainstalowano na dachach zielonych, czyli porośniętych roślinnością, to efektywność instalacji fotowoltaicznej jest większa (instalacja działa bardziej efektywnie na dachach porośniętych roślinnością).

Strefowanie funkcji ekologicznych w mieście

Są też w planie takie dachy na których można funkcje łączyć tworząc dachy wielofunkcyjne –  takie tereny dla dachów wielofunkcyjnych są np. zaznaczone kolorem brązowym: połączenie rekreacyjnych i zielonych - przyczyniają się do poprawy standardu życia mieszkańców oraz poprawienia infrastruktury miejskiej oraz w kolorze jasnej zieleni: połączenie zielonych i solarnych – te z kolei nie nagrzewają się do takich temperatur, jak dach tradycyjny pokryty np. papą. Dzięki temu, że temperatura jest niższa, panele są bardziej wydajne, wytwarzają więcej energii elektrycznej.

Ciekawe, że na niektórych zielonych dachach rozkwitł urban farming. Farmy miejskie powstały na dachu zielonym zbudowanym na starym biurowcu, w centrum miasta, niedaleko dworca. To przykład jednego z najbardziej znanych dachów zielonych w Rotterdamie. Funkcjonuje na nim gospodarstwo rolne. Co piątek przychodzą wolontariusze, żeby wyrywać chwasty, pielęgnować rośliny. Dach ten pełni więc bardzo ważne funkcje społeczne. O popularności tego dachu świadczy to, że są nawet zapisy na listę oczekujących – tyle osób chce uprawiać warzywa na tej farmie miejskiej.

Miasto chwali się tym obiektem, więc także wiele międzynarodowych delegacji przychodzi na ten dach.

Strefowanie funkcji ekologicznych w mieście
Strefowanie funkcji ekologicznych w mieście

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!