ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Centrum sportów Fala Park w Wolsztynie

Rodzinne Centrum Sportów i Rekreacji Fala Park znajduje się w Wolsztynie.

Budynek znajduje się w małym mieście Wolsztyn w samym centrum miasta. Fala park jest to rodzinne centrum sportów i rekreacji.

Miejsce dla każdego

Ze względu na wielkość miasta oraz rentowność inwestycji założeniem inwestorów było stworzenie obiektu dla szerokiego grona odbiorców w różnym wieku (począwszy od dzieci a skończywszy na seniorach). Znajdują się tu: 4 tory bowlingowe, 2 sale do squasha, ściana wspinaczkowa, siłownia, sala spinning, sala fitness, kraina zabawy dla dzieci, mini golf, wypożyczalnia rowerów, segweyów, rowerów wodnych…oraz prawdopodobnie jedyny w Polsce kort tenisowy na dachu budynku z widokiem na miasto i jezioro. Całość uzupełniona jest funkcją gastronomiczną.

Centrum sportów Fala Park w Wolsztynie

Kształt budynku

Kształt budynku wynika z wielkości działki oraz z funkcji budynku jakie się w nim znajdują. Normowe wymiary kortu tenisowego, sal do squasha oraz torów bowlingowych narzuciły gabaryty obiektu. Wszystkie pomieszczenia, które wymagają światła dziennego skierowane są w stronę jeziora. Zewnętrzne okiennice wypełnione siatką ciągniono – gietą służą nie tylko ograniczeniu nagrzewania się budynku, ale także rozdrabniają i dodają dynamizmu elewacji. W połączniu z pasami sufitu podowieszanego, liniowym ułożeniem lamp – wyraźnie skupiają i ukierunkowują wzrok w stronę jeziora. W dzień budynek bardzo mocno wtapia się w krajobraz – monochromatyczne kolory oraz ażurowość zewnętrznej konstrukcji sprawiają, że budynek staje się bardzo lekki i nie konkuruje z krajobrazem. Z kolei im ciemniej na dworze tym mocniej stają się widoczne intensywne kolory wnętrza – budynek ożywa i staje się silnym akcentem w ciemnej przestrzeni.

Centrum sportów Fala Park w Wolsztynie

Wnętrze budynku

Obiekt przeznaczony jest dla osób w różnym wieku, dlatego wnętrze musiało być dostosowane do każdego. Wnętrze jest nowoczesne, ale nie brak mu elementów, które ocieplają przestrzeń. Żywe kolory podkreślają dynamizm, kolor czarny ściany dla równowagi zestawiliśmy z soczyście żółtym kolorem poliuretanowych posadzek. W salach sportowych zastosowano podłogę z przemysłowej mozaiki dębowej, również niektóre meble zostały wykonane z dębu.

Centrum sportów Fala Park w Wolsztynie

Serce budynku

Budynek jest otwarty wewnętrznie, funkcje się przeplatają i są mocno uwidocznione. Zależało nam, żeby z każdej przestrzeni komunikacyjnej był wgląd na wszystko co się dzieje w budynku. Elementem krystalizującym przestrzeń i stanowiącym centrum budynku (serce) jest zielona ściana wspinaczkowa. To rozwiązanie bardzo silnie porządkuje całą przestrzeń, jest trzonem komunikacyjnym i wizualnym obiektu. Jest nie tylko widoczna z wnętrza ale i także z zewnątrz. Ścianka ma strukturę bryłowatą, powyginaną, a jej elementy „wchodzą” na inne, np. na schody, które również złożone są z wielu form. Stoliki mają formę głazów, jak gdyby oderwanych od ściany wspinaczkowej. Wszystko przeplata się ostatecznie w jeden motyw połamanej skały i przejawia w wielu fragmentach budynku.

Pracownia: PL.architekci
Autorzy: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, Marcin Kozierowski
Zdjęcia: Bartosz Makowski
Źródłó: plarchitekci

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!