ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Konkursy

Znamy laureatów konkursu Zielono Mi!

Rozstrzygnięto konkurs

Dnia 14 czerwca 2021r.,  podczas spotkania on-line poznaliśmy laureatów w Konkursie Zielono Mi. Decyzją Jury przyznano trzy wyróżnienia, trzecią, drugą oraz pierwszą nagrodę.

Poznaj laureatów!

I NAGRODA

Laureatką pierwszej nagrody została Natalia Płoskonka, studentka Politechniki Śląskiej.

Nagrodę przyznano za lapidarną koncepcję formy lampy, którą wyprowadzono z okręgu, co ma niewątpliwie znaczenie symboliczne, do pewnego stopnia uniwersalne, funkcjonujące w różnych czasach i kulturach. Okrąg będący najstarszą figurą w matematyce -„doskonałą krzywizną” (także w fizyce i astrofizyce), z nieograniczoną ilością równoważnych punktów, możliwości i znaczeń. Symbolizuje między innymi czas i cykliczność- „okrągły rok”, a w tym zależność wegetacji od światła.

Ludzkość motyw ten wykorzystywała w wielu materialnych i funkcjonalnych realizacjach, także w sztuce i projektowaniu. W omawianym przypadku okręg tworzący lampę został przerwany, a oba końce tej przerwy wyposażono z jednej strony w oświetlenie punktowe, z drugiej zaś  oprawę zieleni ( gałęzi-kwiatu ?), symbolizuje to ( jak można sądzić) zależność wegetacji od światła. Dotykając tych ogólnych elementarnych znaczeń i sytuacji powstał przedmiot niemal „sakralny”-swoisty znicz ekologiczny operujący, odziaływujący silnie formą i znaczeniami jakie niesie (w sposób syntetyczny- minimalistyczny).

II NAGRODA

Autorką pracy jest Izabela Żeromska, studentka Akademii Sztuki w Szczecinie.

Lampa, której forma została zainspirowana intrygującym kształtem liści rośliny zwanej PILEA ( pilea piperomoides) stanowi podstawę pod specjalne doniczki z roślinami umożliwiającą podświetlanie ich od spodu ukazując kształty, eksponując je, jak również dekorując wnętrze sylwetami cieni. Propozycja-koncepcja projektu przewiduję realizacje tej lampy w Corianie z użyciem panelu OLED zasilanym przez złącze USB.

Rzeźbiarska forma projektu realizuje ideę mimesis, kategorii estetycznej określającej relacje podobieństwa-związku między dziełem a światem zewnętrznym-naturą, w tym przypadku charakterystyczną formą liści PILEA.

Przedmiot stanowi interesującą propozycje formalną wymagającą w następnych etapach projektowani dalszych różnorodnych  opracowań techniczno- realizacyjnych, a w konsekwencji sprawdzeń praktycznych.

III NAGRODA

Praca zespołowa. Autorami pracy są studentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej:  Kamila Dylik oraz Paulina Gójska.

Lampa ma  strukturę modułową. Składa się z pojedynczych modułów-podzespołów zawierających wymieniony w tytule mech, system oświetlenia i zasilania oraz możliwość wzajemnych połączeń z modułów  tych można budować różne układy- (konfiguracje) lamp głównie do zastosowania we wnętrzach. Głównym „aktorem” jest mech chrobotek zamocowany we wnętrzu pojedynczego modułu lampy wraz z podświetleniem. Modułowość tej propozycji- możliwość „wielopostaciowości” jury uznało za wartość  w tym, za otwarcie nowych możliwości użytkowych i formalnych.

WYRÓŻNIENIE

Praca zespołowa. Autorami pracy są studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej: Klaudia Chorobińska, Pamela Dołęga oraz Dominika Kłopotek.

Lampa zbudowana jest w formie ramy  kwadratowej stanowiącej oprawę dla mchu chrobotka, oświetlenia (diody elektro-luminiscencyjnej) oraz swoistej płaskorzeźby-ekranu z otworami o nieregularnych kształtach. Przedmiot ten może być użyty we wnętrzach jako pojedynczy obiekt, jak również do budowy większych całości-paneli dekoracyjno- oświetleniowych. Koncepcja ta wydaje się dobrze wykorzystywać  mech tak w celach dekoracyjnych jak i zdrowotnych.

WYRÓŻNIENIE

Praca zespołowa. Autorami pracy są studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej: Bianka Kulis, Szymon Piotrowski oraz Emila Przybysz

Projekt lampy LIGHT BOX oparty jest na prostym wręcz  elementarnym pomyśle systemu skrzynek drewnianych pozwalających na ustawieniu w ich wnętrzu roślin w doniczkach, a następnie spiętrzenie tak powstałych modułów. Koncepcja ta stwarza duża swobodę zestawień-wariantów (nie tylko tych które pokazano na planszach ). Rośliny w dolnych skrzynkach oświetlane są za pomocą lamo LED umieszczanych na spodach górnych. Drewniane o „meblowym” charakterze skrzynki  dobrze mogą  wpisać się w wiele wnętrz i zyskać akceptację powszechnego odbiorcy –stać się produktem o dużych możliwościach zastosowań.

WYRÓŻNIENIE

Praca zespołowa. Autorkami projektu są studentki Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Wzornictwa w Warszawie, Julia Dębicka i Natalia Wiesiołowska.

Projekt stanowi dobrze przemyślaną koncepcji modułowego systemu oświetlenia roślin we wnętrzu, zdolnego reagować na różne konfiguracje ustawień. Produkt jest dyskretny, wizualnie podkreśla, oświetla nie rywalizuje z roślinami. Jest również nowoczesny tak z uwagi na ogólną koncepcję konstrukcyjno–technologiczną, instalacyjną, a przede wszystkim oświetleniową.

Prezentację prac laureatów będzie można zobaczyć w ramach Wystawy Pokonkursowej, towarzyszącej 29. Międzynarodowym Targom Światło, które odbędą się w dniach 26-28 stycznia 2022r.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!