ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Konkursy

Konkurs Graj W Zielone rozstrzygnięty!

Znamy już laureatów nagród i wyróżnień w Konkursie Graj w Zielone.

Roślinność, natura i zieleń to tematy przewodnie tegorocznych konkursów dla architektów, projektantów i designerów organizowanych w ramach Targów Światło i Targów Elektrotechnika. Konkursy realizowane od blisko 9 lat, na stałe wpisały się w program imprezy. Każda edycja nawiązuje do najbardziej aktualnych zagadnień i trendów związanych z branżą projektową. W tym roku, młodzi twórcy i architekci zmierzyli się z tematem zieleni we wnętrzu.

14 czerwca br. podczas spotkania on-line poznaliśmy laureatów nagród i wyróżnień w konkursir Graj w Zielone, którego organizatorem jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego.

Jury konkursów wyróżniło i nagrodziło prace, które w nieoczywisty sposób podeszły do tematu zieleni we wnętrzu i jej wyeksponowania. Projekty uwzględniają kreatywne połączenie oświetlenia i roślinności, kładą nacisk na ekologię i wprowadzenie zieleni do mieszkań.

Przedstawiamy laureatów nagród i wyróżnień!

I NAGRODA

Laureatem jest absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Paweł Kańgowski.

Nagrodę przyznano za stworzenie udanej symbiozy zieleni z dużą kubaturą budynku biurowego usytuowanego w tkance miejskiej Mediolanu. W dużych miastach tworzenie takich urbanistycznych ogrodów, zielonych fasad dużych budynków biurowych jest bardzo ważnym elementem oczyszczającym powietrze w strukturach miejskich i przynosi wymierne korzyści dla pracowników tychże biur.. Nagrodę przyznano zarówno za elegancję samych rozwiązań architektonicznych i materiałowych jak i kreatywne zastosowanie zieleni w kompozycji całej bryły obiektu.

II NAGRODA

Praca zespołowa, absolwentów uczelni artystycznej. Autorami są Kamil Jany i Michał Szymaszek.

Nagrodę przyznano za projekt domu umiejscowionego w klimacie zwrotnikowym będącego pełną integracją bryły architektonicznej z zielonym otoczeniem. W trzonie domu umieszczono pomieszczenia wymagające oddzielenia ścianami zaś cała reszta przestrzeni domu zaaranżowana jest na istniejącym, zielonym gruncie z wykorzystaniem już zastanej zieleni. Na uwagę zasługuje nie tylko zaaranżowanie zieleni już istniejącej, ale także wprowadzenie krajobrazu do wnętrza i jego wykorzystanie w postaci pozyskiwani energii ze strumienia przepływającego przez wnętrze domu. Całości pomysłu dopełnia wykorzystanie energii słonecznej i deszczówki w gospodarstwie domowym. Przebywając we wnętrzu tego domu zapominamy, że znajdujemy się w środku jakiejś bryły, bo to wnętrze jest częścią otaczającego pleneru.

III NAGRODA

Projekt przygotowała Agnieszka Rogowska, freelancer.

„ Ogród sztuk –  to instalacja artystyczna – teatr roślinny. Nagrodę przyznano za udane wykorzystanie cech współczesnej architektury : dużych przestrzeni, wysokich sufitów, doświetleń w postaci świetlików do stworzenia kadrów teatralnych przedstawiających współgranie roślin z nowoczesnymi wnętrzami architektonicznymi. Na uwagę zasługuje elegancja i harmonia symbiozy roślinności i architektury.

WYRÓŻNIENIE

Autorką pracy jest Anna Jankowska, absolwentka Politechniki Białostockiej.

Wyróżnienie przyznano za ciekawe i intrygujące stworzenie przestrzeni budynku biblioteki uniwersyteckiej wykorzystującej formy roślinne przetworzone w elementy konstrukcji architektonicznej jak i wykorzystanie żywej zieleni zarówno w kreowaniu wnętrza jak i zewnętrza budynku.

WYRÓŻNIENIE

Autorem pracy jest Artur Gała, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Wyróżnienie przyznano za ciekawy pomysł stworzenia „ Interkontynentalnego domu organicznego, w którym poszczególne funkcje wnętrza domu są kreowane wokół okrągłych przestrzeni przeznaczonych dla roślinności z różnych kontynentów. Na uwagę zasługuje kompozycja przestrzenna całości pracy.

WYRÓŻNIENIE

Projekt autorstwa Klaudii Kowalskiej, studentki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Wyróżnienie przyznano za stworzenie abstrakcyjnej, lekkiej konstrukcji pawilonu światła i roślin będącego swoistego rodzaju mirażem światła i zieleni. Na uwagę zasługuje zgrabna, delikatna konstrukcja podkreślona światłem, która może być częściowo przeszklona lub otwarta. Forma ta może z powodzeniem zaistnieć w przestrzeni parków i skwerów stanowiąc ciekawy element zielonego otoczenia.

Prezentację prac laureatów będzie można zobaczyć w ramach Wystawy Pokonkursowej, towarzyszącej 29. Międzynarodowym Targom Światło, które odbędą się w dniach 26-28 stycznia 2022r.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!