ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Plac

Więcej zieleni, mniej betonu - Rynek w Łodzi

Poprawa projektu placu Starego Rynku w Łodzi ruszy niebawem - będzie więcej zieleni, a mniej betonu.

Poprawa projektu placu Starego Rynku w Łodzi ruszy niebawem - będzie więcej zieleni, a mniej betonu. Miasto zdecydowało się zmodyfikować plan Rynku.

"Betonoza"

Zjawisko, które obserwujemy od kilku lat to "betonoza". Większość placów, rynków czy centów miast pokrywa beton. W gorące, wakacyjne dni materiał nagrzewa się i nie stanowi miejsca sprzyjającego wypoczynkowi i rekreacji. 

Pierwotny projekt Starego Rynku w Łodzi zakładał, iż w przeważającej części plac pokryje beton. Na szczęscie porzucono ten pomysł. Nowe zagospodarowanie terenu zakłada, iż na Rynku będzie więcej zieleni. 

Teraz jesteśmy tutaj z programem rewitalizacji, w który zaangażował się już sektor prywatny. Skrzyżowanie ulicy Zachodniej z Ogrodową odzyskało dwa narożniki, a przy ulicy Drewnowskiej powstają setki mieszkań. Miasto przebuduje też ulicę Północną i plac Wolności, który pierwszy raz w swojej historii stanie się zielony – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Rewitalizacja nie ominie również Parku Staromiejskiego, który będzie gruntownie przebudowany. Wymieniona zostanie cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie, tak aby płyta placu stanowiła jednolitą płytę, nieco pochyloną w kierunku parku. W centralnej części rynku, w poziomie posadzki pojawią się fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżowane zostaną zadaszone miejsca do handlu. W południowej części, czyli po stronie parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa. Nie zabraknie także małej architektury. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Na placu Starego Rynku będą dosadzone nowe drzewa, tak by wraz z już istniejącymi przyjęły kształt podkowy otwartej na Park Staromiejski. W cieniu drzew będą stały ławki. Będzie to przestrzeń handlowo-wystawiennicza, ale nie zabraknie w niej tego, czego wszyscy potrzebujemy i o co walczymy – zieleni – dodaje wiceprezydent Adam Pustelnik.

Zobacz starą wersję projektu Starego Rynku w Łodzi 

Nowy projekt placu

Nowa wersja projektu placu Starego Rynku w Łodzi jest pełna zieleni i przyjazda dla środowiska. Na placu będą znajdowały się fontanny, które ochłodzą nas z gorące dni. W pobliżu fontanny zostanie wyznaczonych 6 oddzielnych zieleńców, na których przewidziano nasadzenia jesionów pensylwańskich. Wokół zieleńców zostaną rozmieszczone ławki. Dodatkowo po stronie zachodniej przewidziano nowe nasadzenia klonów pospolitych. Pomiędzy zieleńcami powstaną zadaszenia, które będą służyły jako schronienie przed promieniami słonecznymi lub deszczem. Plac rynku zostanie wykonany z płyt granitowych.

Cel jest taki, aby Stary Rynek ożył i był miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.

Zobacz nową wersję projektu Placu Starego Rynku w Łodzi

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!