ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Świat

Trawy i geometria

Ogród pokazowy we francuskiej Normandii, znajdujący się w miejscowości Auzouville-sur-Ry nieopodal Rouen to przykład ogrodu w którym połączona jest francuska miłość do geometrii z nowoczesną modą na ogrodnictwo naturalne, ekologiczne, maksymalnie naturalistyczne, stosujące lokalną, odporną na warunki atmosferyczne roślinność, której wegetacja nie wymaga sztucznego nawadniania lub też regularnego nawożenia.

Ogród pokazowy we francuskiej Normandii, znajdujący się w miejscowości Auzouville-sur-Ry nieopodal Rouen to przykład założenia w którym połączona jest francuska miłość do geometrii z nowoczesną modą na ogrodnictwo ekologiczne, maksymalnie naturalistyczne, stosujące lokalną, odporną na warunki atmosferyczne roślinność, której wegetacja nie wymaga sztucznego nawadniania lub też regularnego nawożenia.

Plan ogrodu le jardin plume

W efekcie tego połączenia powstał ogród “postrzępiony”, którego nieregularność wywodzi się z dużej ilości roślin, które wypełniają geometrycznie zaprojektowane rabaty oraz przestrzenie. 

Ogród jest generalnie podzielony na strefy pór roku w których stosuje się roślinność o czasie kwitnienia i wegetacji pozwalającym na budowanie interesujących scenariuszy kolorystycznych.


Ogród wiosenny

W ogrodzie wiosennym kwitnienie zaczyna się w połowie maja - bylina Kamasja Leichtlina robi to w tym samym czasie, co jabłonie. Pod koniec maja kwitną byliny orliki, w czerwcu z czerwienią wkraczają orientalne maki, a wiciokrzewy strzegą wejścia do alei białych wierzbowców. Białe kamasje uzupełniają te barwy o błękity, a ich działanie wzmacniają pelargonie łąkowe i jaskry oraz różowy szczaw owczy.

Ogród letni

W upalne lato w ogrodzie dominują kwadraty ciętego bukszpanu, a przed domem rośnie duża róża bankowa 'Lutea' (jedna z niewielu róż w ogrodzie), której maleńkie bladożółte pompony kwitną od końca kwietnia. Dobór pozostałych roślin podyktowała kompozycja kolorystyczna. Ogrodnicy celowo ograniczyli kolory do czerwieni, złota, pomarańczu i żółci. Ten program realizują krokosmie, szkarłatne dalie, helenium, liliowce, rudbekias, kniphofias, duże roczne słoneczniki, nasturcje i czerwone maki. Całość podkreśla kilka traw dobranych ze względu na kolor liści: miskant 'Ghana' - odmiana o szkarłatnych liściach od połowy lata, wyniosłe ostnice olbrzymie kwitnące od czerwca i panicum 'Squaw' o ciemnoczerwonych liściach na przełomie lata i jesieni. Kwiaty osłaniają przed wiatrami żywopłoty.

Ogród jesienny 

Ma on formę kwadratowej przestrzeni otoczonej żywopłotami z grabu. Rabaty nie mają klasycznych granic, ale dzielą je wąskie ścieżki, które pozwalają prześlizgnąć się przez kępy wysokich roślin i podziwiać je z bliska. Na początku września kwitną białe świece pluskwicy, której towarzyszą duże fioletowe i białe wernonie amerykańskie, potem na plan pierwszy wkraczają astry, w szczególności gatunki i odmiany z drobnymi kwiatami w rodzaju ericoides i cordifolius. Duży miskant 'saturnia' powtarzający się w regularnych odstępach rozjaśnia i reguluje całość swoimi srebrzystymi pióropuszami. Kolejna ładna trawa, achnaterum (trawa diamentowa) potęguje wrażenie w mniejszej skali. Zakrzywione, fuksja-różowe kolce orientalnego rdestu (olbrzymi jednoroczny) dominują tu i ówdzie. Żerują na niej niestrudzenie pszczoły i trzmiele. Krata podtrzymująca rośliny biegnie po surowej, stalowej pergoli opartej o zachodni szczyt domu. Mały, ceglany taras otacza duży stół z bukszpanu. To idealne miejsce, aby w piękne jesienne popołudnia cieszyć się roślinnym spektaklem. 

Oprócz ogrodów związanych z porami roku w założeniu znajdziemy sad oraz ogród kwiatowy. Działa tam także szkółka roślin. 


Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!