ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Zaproszenia

Wystawa „Więcej Zieleni” poświęcona postaci Aliny Scholtz

Warszawskie Muzeum Woli zaprasza na wystawę pt. „Więcej Zieleni” poświęconą postaci Aliny Scholtz – jednej, obok Franciszka Krzywdy – Polkowskiego, Gerarda Ciołka, Władysława Niemirskiego, Longina Majdeckiego oraz Janusza Bogdanowskiego, z prekursorek polskiej architektury krajobrazu

Warszawskie Muzeum Woli zaprasza na wystawę pt. „Więcej Zieleni” poświęconą postaci Aliny Scholtz – jednej, obok Franciszka Krzywdy – Polkowskiego, Gerarda Ciołka, Władysława Niemirskiego, Longina Majdeckiego oraz Janusza Bogdanowskiego, z prekursorek polskiej architektury krajobrazu

Alina Scholtz - prekursorka polskej architektury krajobrazu

Scholtz była kierowniczką Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy i twórczynią m.in. Osiedla Szwoleżerów, Osiedla Sady Żoliborskie, Toru Wyścigów Konnych na Służewcu, parku Moczydło na Woli czy odbudowy zieleni Ogrodu Saskiego. Razem z Franciszkiem Krzywdą – Polkowskim stworzyła też park w Żelazowej Woli. Opracowała także projekt zieleni kopca Marszałka Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie wraz z prof. Romualdem Guttem.

Scholtz zaraziła się architekturą krajobrazu na zajęciach prof. Krzywdy-Polkowskiego w Zakładzie Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa w Skierniewicach. Po studiach na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyjechała do Anglii, celem przeanalizowania angielskich doświadczeń z dziedziny planowania krajobrazu oraz kompozycji ówczesnych założeń ogrodowych (Cator Court, hr. Devonshire / Dawyck, hr. Peeblesshire / Brocket Hall, hr. Hertfordshire / Sutton Place, hr. Surrey i inne).

Dzięki pracy Scholtz w Biurze Odbudowy Stolicy Warszawa stała się jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Ważną cechą projektów Scholtz było uwzględnianie zmienności zieleni w czasie. Dzięki jej ideom, jesienią na drogach do szkół dzieci mogły zbierać kasztany i korale jarzębiny, a w maju specjalnie posadzone drzewa biało-czerwonymi barwami kwiatów przypominały o świętach narodowych. Jej projekty wciąż inspirują do szukania zrównoważonych rozwiązań przyrodniczych i urbanistycznych. Są również źródłem narzędzi do działania wobec klimatycznych wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi miastami.

Ekspozycja składa się z klasycznej wystawy historycznej oraz części współczesnej. Jej organizatorzy stawiają tezę, że miasto to nie tylko zabudowa, architektura, budynki, a także zieleń, woda i wszystko, co jest zwiane z jej cyrkulacją mieście.

Wystawa trwa od 16 czerwca do 28 listopada 2021. Wokół wystawy organizowane są liczne wydarzenia towrzyszące.

Kuratorki: Klara Czerniewska-Andryszczyk, Ewa Perlińska-Kobierzyńska

Alina Scholz - autoportret z kotem
Plakat wystawy

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!