Konkursy

RS Architektura Krajobrazu wygrywa konkursy Chmielna i Park Wilanów

RS Architektura Krajobrazu to pracownia mająca na koncie prestiżowe realizacje, jak chociażby Bulwary Wiślane. W ostatnim czasie jej prace wygrały dwa ważne konkursy zorganizowane w Warszawie:  konkurs na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej oraz na Park Wilanów.

RS Architektura Krajobrazu to pracownia mająca na koncie prestiżowe realizacje, jak chociażby Bulwary Wiślane. W ostatnim czasie jej prace wygrały dwa ważne konkursy zorganizowane w Warszawie: konkurs na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej oraz na Park Wilanów.

Przebudowa Chmielnej

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej był częścią programu Nowe Centrum Warszawy. Jego uczestnicy mieli przedstawić wizję nowych przestrzeni rejonu ulicy Chmielnej  na odcinku od Nowego Światu do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, a także fragmentu Brackiej, od Alej Jerozolimskich do tzw. placu Pięciu Rogów, którego przebudowa właśnie się rozpoczęła. Jego rozstrzygnięcie zostało ogłoszone 10.06.2021

Organizatorzy konkursu oczekiwali od architektów propozycji stworzenia nowoczesnej przestrzeni dla Chmielnej i pomysłów, jak ta ulica może funkcjonować. Na konkurs złożono 8 prac. W jury pod przewodnictwem  Wojciecha Wagnera z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zasiedli Jolanta Zdziech-Naperty (Urząd Dzielnicy Śródmieście), Anna Paź (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego), Stanisław Groszkowski (Zarząd Terenów Publicznych), Michał Krasucki (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Stanisław Kosewski (Rada Osiedla Centrum), Marcin Świetlik (Towarzystwo Urbanistów Polskich) oraz architekci Michał Tatjewski, Marcin Goncikowski i Monika Wróbel.

Sędziowie szczególną uwagę zwracali na rozwiązania przestrzenne, które wspierają rozwój handlu i gastronomii, zachowanie tożsamości ulicy przy jednoczesnym zaproponowaniu nowoczesnych środków wyrazu oraz proekologiczność i elastyczność  projektu.

przebudowa ulicy Chmielnej w Warszawie

Pierwszą nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zdobyło biuro RS Architektura Krajobrazu, drugą ARE Stiasny/Wacławek, a trzecią dpp Design – Diana Polkowska Pracownia Projektowa. Sędziowie przyznali też jedno wyróżnienie. Otrzymał je zespół w składzie: Anna Sokołowska, Małgorzata Marczewska, Elżbieta Janiszewska i Bartłomiej Idzikowski.

– Chcieliśmy uzyskać ponadczasową oprawę ulicy wspomagającą jej podstawowe funkcje, czyli gastronomiczną i handlową – skomentował zwycięstwo Patryk Zaręba z pracowni RS Architektura Krajobrazu. – Szczególną uwagę zwróciliśmy na zieleń, która będzie poprawiać estetykę ulicy i korzystnie wpłynie na mikroklimat. Drzewa, prawdopodobnie będą to rodzime klony, zapewnią też cień w upalne dni.

przebudowa ulicy Chmielnej w Warszawie

Po obu stronach ulicy pojawią się szpalery drzew, przemianę przejdzie skwer przy kinie Atlantic, który przeobrazi się w ogród. Bliżej Nowego Światu, w miejscu znanym ze sprzedaży książek, powstanie skwer bukinistów z tarasami wyposażonymi w siedziska i z efektownym oświetleniem. Sfatygowaną kostkę betonową zastąpią płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 centymetrów, a na skwerze bukinistów zostanie położony jasnoszary granit.

Zlikwidowana ma zostać największa zmora ulicy, czyli ruch samochodowy. Wjazd będą miały tylko uprawnione pojazdy w określonych godzinach. Chmielna wreszcie stanie się deptakiem z prawdziwego zdarzenia. Architekci nie zapomnieli też o dzieciach i zaprojektowali dwa place zabaw.

Park Wilanów – symbioza ludzi i środowiska

Konkurs na nowy Park Wilanów  został zorganizowany przez firmę Nhood Polska oraz Oddział Warszawski SARP. Był to konkurs realizacyjny, nie anonimowy, przeprowadzony w tzw. formule flamandzkiej, który ogłoszono 17 listopada 2020 roku. W sumie zgłoszono 30 projektów, a do II etapu zakwalifikowano pięciu uczestników, którzy następnie prezentowali założenia opracowanych projektów przed jury. Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do tej części konkursu miało miejsce pod koniec stycznia 2021 roku. Na składanie prac uczestnicy mieli czas od 1 marca do 16 kwietnia. Następnie, pod koniec kwietnia w siedzibie Nhood Polska odbywały się prezentacje zgłoszonych projektów. 

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 7 maja 2021 roku. Pierwsze miejsce zdobyła Pracownia RS Architektura Krajobrazu, która otrzymała zaproszenie do wykonanie projektu parku. Drugą nagrodę otrzymała pracownia JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Masse s.c., a trzecią nagrodę otrzymał zespół w składzie Piotr Hardecki Architekt, "Abies" Architektura Krajobrazu i Maciej Nonas. Jury przyznało również dwa wyróżnienia honorowe dla Palmett Sp. z o.o. oraz konsorcjum pracowni Skala Architekci, Space Odyssey oraz Zeon Architektura Krajobrazu. 

Dwuhektarowa zielona przestrzeń, będąca w przyszłości integralną częścią inwestycji Wilanów Park, będzie pierwszym publicznym parkiem w Warszawie stworzonym przez prywatnego inwestora.

Nowy Park Wilanów

– Punktem wyjścia do opracowania projektu konkursowego było dążenie do symbiozy potrzeb ludzi i środowiska naturalnego na wielu płaszczyznach. Zaprezentowana przez nas koncepcja jest odpowiedzią na aktualne, niezwykle istotne wyzwania klimatyczne i przyrodnicze. Chcieliśmy, aby nasz projekt stał się wzorcowym przykładem idei zrównoważonego rozwoju w zagospodarowywaniu komercyjnych przestrzeni publicznych, gdzie wysoka wartość lokalnego ekosystemu zostanie przywrócona i wypełniona oczekiwanymi przez mieszkańców funkcjami, a pozornie przeciwstawne dążenia będą się wzajemnie uzupełniały i wzbogacały – mówią autorzy projektu Dorota Rudawa oraz Patryk Zaręba.

W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że zwycięski projekt charakteryzuje najlepsze dopasowanie do miejsca i jego potrzeb, a także odpowiednio akcentuje otwarcia widokowe z zachowaniem indywidualnego charakteru miejskiego parku. Wysoko ocenione zostały aspekty kompozycji i estetyka proponowanych rozwiązań. Jury doceniło również dobór rozwiązań ekologicznych pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym.

Park Wilanów wyniki konkursu

– Projekt przygotowany przez zwycięzcę wyróżnia dbałość o atrakcyjną formę terenów przyległych do oranżerii, które połączą strefy gastronomii, handlu, rekreacji i wypoczynku w spójną i funkcjonalną całość, z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Gratuluję wygranej i jestem przekonany, że dzięki współpracy podczas realizacji projektu stworzymy zieloną przestrzeń, która stanie się wyjątkowym miejscem wypoczynku, rekreacji i wspólnego spędzania czasu dla mieszkańców dzielnicy Wilanów – mówi Maciej Wydrzyński, szef projektu Wilanów Park.

Prace nad koncepcją parku miejskiego w ramach inwestycji Wilanów Park były przykładem projektowania partycypacyjnego. Założenia dotyczące funkcji tego rozległego terenu zielonego zostały opracowane podczas „Rozmów sąsiedzkich”, w których w 2020 roku brali udział mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Wilanów, społecznicy, przedstawiciele samorządu i inni interesariusze. Pomysły i oczekiwania zgłoszone podczas spotkań przeformułowano w założenia konkursu dla architektów na projekt zagospodarowania parku. 

Komentarze

*

Tracy

tadalafil side effects

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!