ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Plac

Więcej zieleni na Rynku w Bielsko-Białej

Rozpoczyna się projekt walki z betonozą w kolejnym polskim mieście. Rynek w Bielsko-Białej ponownie zyska zieleń, którą wycięto przed laty.

Rozpoczyna się projekt walki z betonozą w kolejnym polskim mieście. Rynek w Bielsko-Białej ponownie zyska zieleń, którą wycięto przed laty.

Fala betonozy, która zalewa polskie miasta, staje się coraz bardziej naglącym problemem. Mają tego świadomość nie tylko planiści i architekci – coraz częściej do walki z odbetonowaniem miasta stają sami mieszkańcy. Użytkownicy przestrzeni publicznej nie chcą spędzać czasu na placach pozbawionych zieleni. Wolą sąsiedztwo starych drzew i dzikich łąk, wśród których łatwiej o odpoczynek.

Kolejnym miastem, które sprzeciwia się betonowej fali, jest Bielsko-Biała. W ostatnich latach bielski Rynek został ogołocony z istniejących tam starych drzew. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy postanowili zgłosić projekt „Zielony Rynek”, w ramach którego ma nastąpić demontaż kilkudziesięciu metrów kwadratowych kostki brukowej. W jej miejscu ma pojawić się dwanaście dużych drzew

 

Rynek w Bielsku Białej stan obecny
Rynek w Bielsku Białej stan obecny

Rynek w Bielsko-Białej - historia

Rynek w Bielsko-Białej, noszący wcześniej nazwę Placu Związku Walki Młodych, powstał w czasach osadnictwa na prawie magdeburskim jako centrum średniowiecznego miasta. Od średniowiecza stał tu drewniany ratusz, najstarsze kamieniczki miejskie pochodzą z XVII wieku. W latach 50. Rynek przeobraził się w skwer i wyłączony został z ruchu samochodowego. Przez kolejne lata zarówno plac, jak i cała starówka, pozostawał zaniedbany. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w 2003 roku, a w 2005 roku rozpoczęto przebudowę płyty Rynku.

Zielony Rynek w Bielsko-Białej

Projekt odbetonowania rynku w Bielsko-Białej zakłada posadzenie dużych drzew – mają to być głównie czerwone kasztanowce i lipy o obwodzie pnia blisko 80 cm. Dopełnieniem będą zimnozielone żywopłoty, trawy ozdobne oraz kolorowe kwiaty – tulipany oraz hiacynty.

Projekt zieleni przygotowała pracownia Januszówka. Architekci przewidują ustawienie drzew w taki sposób, by nie zmniejszyć liczby i metrażu istniejących ogródków. Zewnętrzna przestrzeń gastronomiczna zostanie ukwiecona, zaś aby ograniczyć koszty utrzymania zieleni dzierżawców, Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego przekaże każdemu lokalowi specjalnie przygotowane donice z kwiatami. Obowiązkiem dzierżawcy będzie pielęgnacja roślin oraz dbanie o wygląd i porządek powierzonych waz, donic oraz najbliższego otoczenia. 

Rynek w Bielsko-Białej
Rynek w Bielsku Białej stan obecny

Rola starych drzew w mieście

Obecność drzew w miejskiej tkance daje nam wiele korzyści. Dotyczy to szczególnie starszych okazów, które pomagają miejscowo obniżyć temperaturę i likwidują miejskie wyspy ciepła. Ponadto w ich koronach żyją małe zwierzęta i owady. Nie sposób nie wspomnieć o poprawie bioróżnorodności oraz tworzeniu ważnego dla człowieka ekosystemu przyrody miejskiej. Do tego wszystkiego dołóżmy poprawę estetyki przestrzeni oraz korzystnym wpływie na psychikę mieszkańców.

Rynek w Bielsko-Białej - lata 60

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!