kızılay odtülüler dershane

Projekty

Projekt mokradeł miejskich w Stalowej Woli

„Mokradła miejskie” to projekt urbanistyczno-krajobrazowy opracowany dla terenu zielonego w Stalowej Woli. Innowacyjna koncepcja wykorzystuje nowatorski system magazynowania wody.

„Mokradła miejskie” to projekt urbanistyczno-krajobrazowy opracowany dla terenu zielonego w Stalowej Woli. Innowacyjna koncepcja wykorzystuje nowatorski system magazynowania wody.

Projekt mokradeł miejskich Stalowa Wola

Projekt mokradeł miejskich w Stalowej Woli opracowany został przez architektów Sebastiana Dobiasza i Annę Grajper z pracowni LAX Laboratory For Architectural Experiments. Biuro ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień przyznanych za projekty dotyczące zarówno architektury i urbanistyki, jak i miejskiej rzeźby. Jedną z cieszących się uznaniem realizacji jest miejska rzeźba „Forma” wkomponowana w przestrzeń warszawskiego osiedla.

Najnowszy projekt pracowni zakładał renaturalizację obszaru podmokłego w Stalowej Woli. Teren zagospodarowania, na skutek osuszania i odizolowania od zasilania z wylewającej okresowo rzeki San, utracił swoją zdolność magazynowania wody. Właściwość ta jest niezbędna w procesie przeciwdziałania skutkom susz, które od lat nawiedzają Polskę z coraz większą częstotliwością. Zaproponowany sposób na zagospodarowanie mokradeł ma być pilotażowym projektem dla tego typu rozwiązań.

Projekt „Mokradła miejskie” wyróżniony został w konkursie Design Educates Awards 2021 w kategorii Responsive Design. Jako że inwestycja realizowana ma być ze środków programu Life dla Klimatu, projekt musiał spełniać wymagania programowe. Architekci musieli zaproponować proekologiczne rozwiązania technologiczne i funkcjonalno-przestrzenne, mające przyczynić się do zwiększenia odporności miasta na zmiany klimatyczne.

„Mokradła miejskie” to projekt urbanistyczno-krajobrazowy w Stalowej Woli

Technologia retencji w mieście

Nowatorska metoda rekultywacji obszarów podmokłych oparta jest na technologii kondensacji pary wodnej. Po odparowaniu z gruntu woda gromadzona jest w interaktywnych systemach pasywnego pozyskiwania wody atmosferycznej. Systemy wykonane są ze specjalnych hydrofilowych materiałów, przez co woda zwracana jest na powrót terenowi. System opatentowany został przez naukowców z uniwersytetu w Durham, a jego realizacja w Stalowej Woli ma się odbyć na zasadzie partnerstwa z uczelnią dostarczającą technologię oraz miastem.

Projekt mokradeł miejskich Stalowa Wola

Kolorowe instalacje mokradeł

Systemy pasywnego pozyskiwania wody atmosferycznej mają formę kolorowych, interaktywnych instalacji. Zaprojektowano je tak, by dostosować się do panujących warunków klimatycznych oraz zmaksymalizować efektywność ich działania. W zależności od swojej formy wybranej dla konkretnej lokalizacji w terenie, systemy odpowiednio reagują na warunki otoczenia – temperaturę, poziom nasłonecznienia, wilgotność powietrza czy siłę wiatru. Autorzy projektu wykorzystali rozwiązania z dziedziny Architektury Interaktywnej, dzięki czemu możliwe było wyeksponowanie działania systemów. W ten sposób odwiedzający będą mogli podziwiać, jak elementy architektury mokradeł otwierają się lub zamykają pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych.

Projekt ma przyczynić się do lepszego zrozumienia procesów, które zachodzą w przyrodzie. Przyglądając się działaniu systemu łatwo zauważyć, jak ważnym elementem ekosystemu jest woda – każdy fragment przestrzeni wymaga stałego zasilania wodą, aby uniknąć pustynnienia spowodowanego ewapotranspiracją. Wyeksponowanie systemu na wielu poziomach wysokości oraz w różnych okolicznościach pozwoli zwrócić uwagę na tempo „znikania” wody w krajobrazie..

Wiola Imiolczyk

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!