ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Warszawskie parki: park Fosa na Żoliborzu

Historyczny park Fosa i Stoki Cytadeli to wyjątkowo malowniczy punkt na mapie Warszawy. Pełno tu dzikich zakątków i swobodnie wijących się ścieżek, a między drzewami możemy ujrzeć dzikie gatunki zwierząt.

Historyczny park Fosa i Stoki Cytadeli to wyjątkowo malowniczy punkt na mapie Warszawy. Pełno tu dzikich zakątków i swobodnie wijących się ścieżek, a między drzewami możemy ujrzeć dzikie gatunki zwierząt.

Park Fosa to zielony teren znajdujący się wokół murów Cytadeli Warszawskiej w dzielnicy Żoliborz. Wraz ze Stokami Cytadeli park zajmuje on powierzchnię ponad 17 ha. W miejscu dawnej fosy płynęła niegdyś rzeka Drna – wspomnieniem po biegnącej tędy rzece jest staw, który powstał po spiętrzeniu jej wód. Dziś historyczny park stanowi doskonały punkt wypadowy dla mieszkańców okolicy podczas popołudniowych spacerów.

park Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie

Historia Cytadeli i parku Fosa

Do XIX wieku na terenie dzisiejszego parku rozpościerał się sad. Dopiero po upadku powstania listopadowego car Mikołaj I rozkazał wybudować tu Cytadelę Warszawską – miała ona ułatwić kontrolę nad miastem będącym centrum polskiego ruchu niepodległościowego. Park Fosa urządzony został po II wojnie światowej – wtedy to Zygmunt Stępiński, Kazimierz Marczewski i Krystyna Onitzchowa opracowali projekt terenu leżącego na północ od murów cytadeli. Pierwotnie park miał powierzchnię 1,7 ha, a jego głównym elementem był staw.

 park Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie

Akwedukt w parku Fosa

Charakterystycznym elementem terenu jest akwedukt, który biegnie w poprzek doliny rzeki Drny. Wsparta na kolumnach z czerwonej cegły konstrukcja zbudowana została pod koniec XIX wieku na polecenie carskiego generała Starynkiewicza. Akwedukt powstał z myślą o poprawie warunków higienicznych mieszkańców miasta oraz stacjonujących tu rosyjskich żołnierzy. Dziś stanowi malowniczy zabytek dawnej myśli inżynieryjnej.

Spacer parkowymi alejkami

Położony w północnej części parku staw otaczają wierzby płaczące, które swoimi gałęziami smagają taflę wody. W stawie znajdują się dwie fontanny – zbiornik stanowi też schronienie dla ropuch zielonych oraz traszek zwyczajnych. Oba gatunki są zagrożone wyginięciem. Płazy te rozmnażają się w wodzie i zimują w liściach, a także płytkich warstwach gleby.

Pro-ekologiczne działania

Na terenie parku Fosa realizuje się wiele mikroprojektów mających na celu poprawę różnorodności biologicznej. To natura jest tutaj priorytetem. Martwe, rozkładające się drewno stanowi pożywienie dla „próchnojadów”, a także miejsce życia wielu gatunków grzybów czy roślin. Płazy kryją się w liściach i gałęziach, które zalegają na powierzchni parkowego stawu. W gałęziach kryje się też wiele małych zwierząt. Co więcej opadłe liście są wartościowe także dla drzew - zimą chronią drzewa i dostarczają im materii organicznej, której rośliny potrzebują do wzrostu, zaś w trakcie suszy zapewniają wilgoć.

Zgodnie z zasadą tworzenia dzikich zakątków, na terenie parku wyznaczone są obszary ograniczonego koszenia i grabienia liści. Wszystko to dostosowane jest do cyklu rozwojowego zwierząt. W parku Fosa i na Stokach Cytadeli występuje łącznie ponad 300 gatunków flory i fauny – między innymi lisy, bażanty czy aż 5 gatunków nietoperzy. To z uwagi na nie zaniechano oświetlania dolnych ścieżek, minimalizując zanieczyszczenie światłem.

Sztuka w przestrzeni parku

Oprócz piękna przyrody, w Parku Fosa możemy podziwiać także sztukę. Na uwagę zasługują land artowe prace artysty Jana Sajdaka. Są nimi między innymi kolorowe witraże wykonane z recyklingowanego plastiku, które artysta umieścił w dziuplach pustej w środku starej wierzby. Pojawiają się tu także rzeźby ptaków wodnych, a także naturalny portal, który odgradza dziki zakątek od części zagospodarowanej.

Zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej Warszawa

 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!