ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Budowa oczka wodnego w ogrodzie – co się z tym wiąże?

Jeśli marzysz o własnym oczku wodnym czy stawie, oto kilka informacji, które z pewnością okażą się przydatne przy jego zakładaniu.

Piękna ozdoba ogrodu, jaką bez wątpienia jest oczko wodne, prezentuje się niezwykle efektownie. Choć zdjęcia oczek kuszą w magazynach poświęconych ogrodnictwu i zazdrościmy ich naszym znajomym, budowa takiego akwenu to nie bułka z masłem. Musimy wziąć pod uwagę predyspozycje terenu, cenę i funkcjonalność takiej dekoracji. Jeśli marzysz o własnym oczku wodnym czy stawie, oto kilka informacji, które z pewnością okażą się przydatne przy jego zakładaniu.

Głębokość i położenie

Może nam się wydać, że im mniejsze oczko, tym mniej z nim problemów, jednak niejednokrotnie sprawa wygląda zupełnie odwrotnie. Niestety działa to w ten sposób, że im mniejszy akwen, tym łatwiej o zaburzenie równowagi biochemicznej. Płytka woda, tym bardziej taka, która wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, bardzo szybko zarośnie glonami.

Nie w każdym ogrodzie sprawdzi się oczko wodne, gdyż żeby ta dekoracja była stosunkowo prosta w utrzymaniu, akwen nasz powinien mieć co najmniej 10m2 powierzchni oraz 1,5m głębokości. Budowa mniejszych oczek wodnych jest możliwa, ale pojawiają się przy nich spore problemy z utrzymaniem wody w czystości, więc raczej nie poleca się takiego rozwiązania.

Istotne jest również położenie oczka w ogrodzie. Gdy umiejscowimy je blisko drzew, możemy się spodziewać, że liście i gałęzie będą je zanieczyszczały. Oczko, które z kolei położone jest w miejscu bez żadnego zacienienia szybciej się nagrzewa, co prowadzi do pojawienia się glonów. Najlepiej oczko wodne zlokalizować w miejscu w ogrodzie, gdzie występuje częściowe zacienienie, ale nie bezpośrednio pod drzewami.

Budowa oczka wodnego

Pompa do oczka wodnego

Łatwo się również domyśleć, że w oczku wodnym niezbędne okażą się urządzenia do filtracji wody, jakimi są pompa oraz filtr. Można zakupić je w duecie lub osobno, jednak oba urządzenia są niezbędne do zachowania czystości wody w naszym akwenie. Tutaj nie warto oszczędzać i poleca się zakup urządzeń wydajnych, które będą w stanie sprostać swoim zadaniom.

Pompa i filtr działają w oczku wodnym przez cały sezon letni i przez ten czas pobierają energię elektryczną. To kolejna uwaga, dotycząca lokalizacji oczka – musi być ono w pobliżu źródła energii elektrycznej. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco na rachunkach za prąd, możemy także zdecydować się na zakup urządzeń napędzanych energią solarną, choć ich cena wyjściowa będzie adekwatnie wyższa. Raczej poleca się wybór pomp i filtrów energooszczędnych.

Oprócz pompy, która zapewnia stały obieg wody w akwenie, możemy zakupić pompę fontannową. To urządzenie przeznaczone jest do zasilania kaskad, wodospadów czy fontann. Najczęściej zwykła pompa nie będzie w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia wody, dlatego właśnie warto posiłkować się pompą fontannową.

W niektórych przypadkach konieczny okaże się również zakup lampy UV, która to za zadanie ma zabić patogeny, bakterie i glony, które namnażają się w wodzie. Najczęściej będzie ona doraźnym wsparciem dla działania filtra wodnego. Podobnie jak filtr właśnie, lampa taka może działać cały sezon letni.

Po zakończeniu sezonu wszystkie urządzenia należy wyłączyć, wyjąć z akwenu i wyczyścić, a następnie przechować w suchym miejscu do następnego sezonu.

 Tekst promocyjny
Budowa oczka wodnego

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!