ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Konkursy

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym w pełni doceniany jest także krajobraz. Poznajcie tegorocznych zwycięzców w tej i innych kategoriach !

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym w pełni doceniana jest także architektura krajobrazu. Poznajcie tegorocznych zwycięzców w tej i innych kategoriach !

13te rozstrzygnięcie plebiscytu Polska Architektura XXL odbyło się w postaci  transmisji online na portalu YouTube oraz profilach FB stron Grupy Sztuka Architektury. Dostosowana do pandemicznych czasów forma nie przeszkodziła jednak w sprawnym przeprowadzeniu głosowania wśród jurorów oraz publiczności

W każdej z kategorii konkursowych: kubatura, wnętrze i krajobraz, swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. Są to wyróżnienia równoległe, jedne wręczane przez grono architektów i dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów.

Wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2020

Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020

W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci oraz jury najwyżej ocenili szklany biurowiec Press Glass Polska k. Częstochowy, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio. Eksperci docenili lekką formę budynku wpisującą się w otaczający krajobraz, pomimo swoich gabarytów nawiązujący do otoczenia.

szklany biurowiec Press Glass Polska k. Częstochowy

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili Dom Przełamany we Wrocławiu, którego autorem jest pracownia S3NS Architektura. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać apartamentom na Wilczej Porębie autorstwa Studia de.materia. Jak uzasadniają, budynek zaprojektowano z poszanowaniem regionalnego charakteru. Kontekst jako istotna wartość projektowa została ciekawie i niesztampowo zinterpretowana przez architektów.

Apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu, Studio de.materia
Apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu, Studio de.materia

Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrało wnętrze biura coworkingowego Chillispaces.com w Krakowie autorstwa pracowni Make It Yours, MAKA Architekci oraz Grupy NONO. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi zaprojektowane przez pracownię The Design Group.  Eksperci docenili uszanowanie tożsamości historycznej zabytkowej zabudowy i pieczołowicie wyeksponowane detale oraz przetworzenie i zaadoptowanie wielkiej sztuki we wnętrzach i wprowadzenie akcentów w postaci żywej roślinności.

Wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi, The Design Group
Wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi, The Design Group

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom było mieszkanie w Gdańsku zaprojektowane przez pracownię Magma. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym gdzie zdefiniowanie architektury w bryle i elewacjach domu znajduje swoje odzwierciedlenie w intrygującym wnętrzu, a dobór materiałów podkreśla niesamowity klimat miejsca jest wnętrze domu Ślonsko Chałpa zaprojektowane przez pracownię mode:lina.

Wnętrza domu Ślonsko Chałpa, mode lina
Wnętrza domu Ślonsko Chałpa, mode lina

Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Park uśmiechu we Wrocławiu, zaprojektowany przez pracownię IKROPKA. W opinii jury za atrakcyjność rozwiązań i klimat miejsca oraz ciekawe możliwości spędzania czasu z jednoczesną intymnością dla użytkowników, najbardziej wyróżniła się wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie zaprojektowana przez pracownię SLAS architekci.

Wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie, SLAS architekci
Wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie, SLAS architekci

Wśród ogrodów prywatnych nagroda publiczności oraz nagroda jury powędrowała w te same ręce, czyli do pracowni Gardenae za ogród na skarpie w Karpicku. Eksperci docenili prosty, nieprzytłaczający charakter ogrodu dopasowany do architektury budynku oraz wybrana przez architektów roślinność, która skalą pasuje do wnętrza patio.

Ogród na skarpie w Karpicku, Gardenae
Ogród na skarpie w Karpicku, Gardenae

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2020 jury, w skład którego wchodzili laureaci poprzedniej edycji Plebiscytu, przyznało także nagrodę Grand Prix. Za ciekawie wpisujący się w zastany kontekst miejsca obiekt niejako integrujący się z otoczeniem i projekt z rozmachem, ten prestiżowy tytuł otrzymała przystań o kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach, dzieło pracowni RS+ Robert Skitek.

Przystań kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach, RS+ Robert Skitek
Przystań kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach, RS+ Robert Skitek

Atrakcją Gali był wykład Anny Cymer, a jego tematem Laureatki Nagrody Pritzkera 2021 oraz krótkie prezentacje zwycięzców Plebiscytu.

Zobacz relację z Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

Organizator

 

 

Partner

 

Patronat honorowy

Patronat honorowy wiceprezesa

Rady Ministrów, ministra kultury,

dziedzictwa narodowego i sportu

pana prof. Piotra Glińskiego.

 

Patroni medialni

 

 

 

Współpraca redakcyjna

 

   
     

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!