ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Publiczne

Ulica Focha w Gdańsku niczym woonerf

W Gdańska szykują się zmiany – fragment ulicy Focha ma zmienić się w woonerf. Celem projektu jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznej dzielnicy Aniołki.

W Gdańska szykują się zmiany – fragment ulicy Focha ma zmienić się w woonerf. Celem projektu jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznej dzielnicy Aniołki.

Rejon ulicy Focha i Powstańców Warszawskich w gdańskiej dzielnicy Aniołki wymaga ponownego zagospodarowania – takiego, które uwzględni potrzeby mieszkańców. Obecnie znajduje się tu minimalnie wyposażony zielony skwer oraz parking. Bezpośrednio przy skwerze i placu parkingowym zlokalizowane są budynki mieszkalne i punkty usługowe. Władze Dary Dzielnicy chcą, aby przestrzeń stała się bardziej przyjazna i pełna zieleni.

Zgodnie z tym założeniem, postanowiono zamienić fragment ulicy Focha w zielony woonerf. Jest to rodzaj przestrzeni publicznej, która łączy w sobie funkcje ulicy, deptaka i miejsca spotkań mieszkańców. U podstaw projektowania woonerfu leży rezygnacja z tradycyjnego podziału na jezdnię i chodnik, a także wykorzystanie elementów małej architektury utrudniającej kierowcom ruch tranzytowy. Doskonałym przykładem woonerfu jest fragmentu ulicy 6 Sierpnia w Łodzi

Rejon ulicy Focha i Powstańców Warszawskich w gdańskiej dzielnicy Aniołki

Program Gdańskie Przestrzenie Lokalne

Projekt gdańskiego woonerfu zrealizowany będzie przez Biuro Rozwoju Gdańska w ramach programu Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych gdańskich dzielnic i osiedli. Wyznaczono aż 108 lokalizacji, które wymagają naprawy, a rejon ulicy Focha jest jedną z nich.

Fragment ulicy Focha przeprojektowany zostanie w sposób sprzyjający integrację lokalnej społeczności. Według wypracowanych z mieszkańcami dzielnicy wytycznych, nowe zagospodarowanie opiera się o istniejące ciągi piesze. Zarówno mieszkańcom, jak i włodarzom miasta zależy na uspokojeniu ruchu samochodowego na ulicy Focha. Jednak zamiast całkowicie zamykać przestrzeń dla aut, postawiono na stworzenie przestrzeni współdzielonej. W nowym rozwiązaniu przestrzennym priorytet zyska ruch pieszy i rowerowy.

Fragment ulicy Focha w Gdańsku ma zmienić się w woonerf

Więcej zieleni w mieście

Kolejnym elementem projektu jest urządzenie zielonego skweru rekreacyjnego pomiędzy ulicą Focha i skarpą oraz wprowadzenie chodnika po północnej stronie ulicy Powstańców Warszawskich, u podnóża skarpy. Zagospodarowanie skweru ma uwzględniać takie ukształtowanie terenu oraz roślinności, które umożliwi retencję wody. Przewidziano też wprowadzenie rodzimych gatunków roślin oraz elementów sztuki.

Przestrzeń woonerfu wyposażona zostanie w zieleń, ławki i stojaki rowerowe. Zielona przestrzeń powiększona o teren obecnie istniejącego placu parkingowego stanie się bardziej przyjazna mieszkańcom. W dzielnicy Aniołki, oprócz zmian przy ulicy Focha, planowane są także prace w rejonie ulicy Skłodowskiej-Curie.

Program Gdańskie Przestrzenie Lokalne
Program Gdańskie Przestrzenie Lokalne

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!