ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Naturalne faktury kamienia i drewna … z betonu

Kamień, drewno i beton to obowiązkowe elementy większości aranżacji przestrzeni. Materiały te są bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów w koncepcjach projektowych wnętrz i przestrzeni wokół posesji. Czasami tworzą inspirujące trio, czasami występują w duecie, a czasami ... wszystkie można zastąpić betonowymi prefabrykatami, które doskonale imitują naturalne materiały

Kamień, drewno i beton to obowiązkowe elementy większości aranżacji przestrzeni. Materiały te są bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów w koncepcjach projektowych wnętrz i przestrzeni wokół posesji. Czasami tworzą inspirujące trio, czasami występują w duecie, a czasami ... wszystkie można zastąpić betonowymi prefabrykatami, które doskonale imitują naturalne materiały. Ogrodzenie lub nawierzchnia wykonana z kamienia lub drewna to często dość kosztowne rozwiązania, tymczasem ten sam efekt wizualny można osiągnąć, używając wykonanych z betonu komponentów.

Na rynku jest olbrzymi wybór prefabrykatów betonowych dedykowanych do budowy ogrodzeń, nawierzchni lub elementów małej architektury. Wśród nich znajdują się również takie, które doskonale imitują i niemal identycznie odwzorowują piękno naturalnych materiałów: drewna i kamienia. Oprócz „naturalnego” designu ich olbrzymią zaletą jest niezwykła trwałość charakterystyczna dla betonu, wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz minimalny wkład pracy w zabiegi konserwacyjne. Niewątpliwym atutem jest też dobry stosunek ceny do jakości. Prefabrykaty betonowe przypominające kamień umożliwiają budowę eleganckich ogrodzeń. Elementy z betonu o innym charakterze i przeznaczeniu, zbliżone wyglądem do kamienia lub drewna,  pozwalają z kolei wykreować w przestrzeni ogrodowej urokliwe ścieżki i klimatyczne murki. Ważne jest to, że fakturę kamienia czy drewna oddają nie tylko wizualnie, ale również w dotyku.

Klasyczne alejki a’la kamień

Współczesne ogrody mają wiele form.  Ze względu na kompozycję wyróżnia się następujące style w projektowaniu ogrodów: japoński, francuski, angielski, wiejski, nowoczesny, romantyczny, rustykalny, elegancki, śródziemnomorski, skandynawski i naturalny. Do najpopularniejszych należy styl nowoczesny dedykowany najczęściej małym, miejskim działkom i otoczeniu budynków o nowoczesnej architekturze. Zazwyczaj ma on prostą formę z geometrycznie uformowaną, rozmieszczoną punktowo zielenią i dużymi połaciami krótko i starannie przystrzyżonej trawy. Pomiędzy zielonymi przestrzeniami powinny przebiegać alejki. Można je wykonać z prefabrykatów betonowych, które doskonale imitują pożądany w nowoczesnej architekturze naturalny kamień. Przykładem takiego rozwiązania jest kostka Polbruk Petra. Wyglądem przypomina ona kamienne łupane elementy. Ma nieregularny kształt i fakturę  ciosanego naturalnego kamienia. Do nowoczesnej architektury najlepiej będzie pasować kolor alpen. Dwa pozostałe warianty kolorystyczne utrzymane w ciepłych tonacjach, sahara i onyx doskonale komponują się ze stylem rustykalnym i śródziemnomorskim. Charakterystyczne cechy stylu śródziemnomorskiego to brak trawników, które zastępuje kostka brukowa, kamienie lub żwir, obecność murków, schodków i tarasów, duża liczba miejsc do wypoczynku, a także fontanny i płytkie baseny. W ogrodach śródziemnomorskich krzewy i kwiaty często uprawia się w donicach. Kostka Petra, inspirowana skalnym miastem Jordanii, doskonale współgra z tym stylem. Nadaje ona aranżacji ogrodowej unikatowego charakteru i słonecznego klimatu terenów leżących w basenie Morza Śródziemnego.

Ogrodzenie z prefabrykatów

Ścieżki step by step a’la kamień lub drewniana deska

Alejki w ogrodzie można również wykonać metodą step by step. Polega ona na ułożeniu elementów w pewnych odległościach od siebie. Dystans pomiędzy poszczególnymi płytami nie powinien być większy niż 60 cm. Taka jest przeciętna długość ludzkiego kroku i zachowanie tej odległości zapewnia wygodę poruszania się po ścieżce. Do wykonania ścieżek metodą step by step doskonale nadaje się płyta Polbruk Linea przypominająca wyglądem i fakturą trawertyn, czyli porowatą skałę osadową, z której wybudowano m.in. rzymskie Koloseum. Linea jest dostępna w kolorze jasnoszarym.

Kamień i „kamienne” ścieżki zajmują ważne miejsce praktycznie we wszystkich stylach projektowania ogrodów. Podobnie często wykorzystywane jest drewno. Z materiału tego najwięcej czerpie styl nowoczesny, angielski, wiejski i rustykalny. Jeśli deptak ma być zbudowany z elementów wyglądających jak drewniane, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt Polbruk Lira. Jest to unikatowa betonowa deska ogrodowa, która do złudzenia przypomina drewno, zarówno wyglądem – ma spękania, słoje, sęki, jak i fakturą. Jest dostępna w wymiarze 25x75 cm oraz w dwóch kolorach – beżowym i ciemnobrązowym. Deptaki czy alejki nie są jednak jedynymi miejscami, w których można zastosować betonowe elementy, doskonale imitujące naturalne materiały.

Ścieżka w ogrodzie

Murek a’la  skalny łupek

Z prefabrykatów betonowych można również zbudować  kamienne murki ogrodowe, które pełnią także funkcje ozdobne. Doskonałym przykładem jest murek Polbruk Albero przypominający murki graniczne, wznoszone na granicach posiadłości w średniowiecznej Szkocji czy Anglii. Murek Albero, w przeciwieństwie do oryginalnych kamiennych murków, buduje się niezwykle szybko, ponieważ jego elementy mają charakter modułowy. Pojedynczy moduł ma wymiary 41×18 cm i wysokość 7,7 cm. Albero ma dwie wersje kolorystyczne: alpen oraz brenta. Można go również wykorzystać do budowy elementów małej architektury ogrodowej i wykonać z niego grill, palenisko, donicę okalającą taras, obudowę fontanny, a nawet meble ogrodowe.

 

Murek z prefabrykatów

Ogrodzenie a’la  kamienny mur

Kolejną grupą produktów, które doskonale imitują i zastępują naturalny kamień są prefabrykaty betonowe dedykowane do budowy ogrodzeń. Przykładem są pustaki Polbruk Antara II, wyglądem przypominające tradycyjne kamienne mury. Antara II to łupane pustaki o grubości 20 cm i wymiarach 20x40 cm. System uzupełniają daszki płaskie lub dwuspadowe. Ogrodzenie Antara II jest dostępne w czterech kolorach: nerino, grafitowym, latte i paloma.  Podobnie prezentuje się parkan wykonany z murka Polbruk Grando. Prefabrykaty te są bloczkami betonowymi i podobnie jak Antara II posiadają fakturę łamaną przypominającą naturalny kamień. Bloczki Grando posiadają wymiary 60x15 cm i 30x15 cm oraz grubość 25 cm. Grando występuje w trzech kolorach: grafitowym, paloma i piaskowym. Grafitowy jest niezwykle uniwersalny i pasuje do większości aranżacji, natomiast dwa pozostałe warianty kolorystyczne są polecane szczególnie w przypadku stylu śródziemnomorskiego i rustykalnego.

Prefabrykaty betonowe imitujące naturalne materiały to bardzo ciekawa i dostępna finansowo opcja, będąca alternatywą dla naturalnych materiałów używanych od lat w budownictwie.

Materiał promocyjny

Ogrodzenie z prefabrykatów

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!