Zaproszenia

Tulipany w Parku Kazimierzowskim w Warszawie

Gdzie szukać wiosny w Warszawie? Koniecznie w Parku Kazimierzowskim – to tutaj kwitnie teraz wyjątkowa odmiana tulipanów o intensywnym zapachu. To ostatni moment, aby wziąć udział w tulipanowym festiwalu.

Gdzie szukać wiosny w Warszawie? Koniecznie w Parku Kazimierzowskim – to tutaj kwitnie teraz wyjątkowa odmiana tulipanów o intensywnym zapachu. To ostatni moment, aby wziąć udział w tulipanowym festiwalu.

 Park Kazimierzowski w Warszawie

Park Kazimierzowski to nieduży zielony teren na Skarpie Warszawskiej. Rozciąga się w obrębie ulic Karowej, Browarnej i Dynasy, a jego powierzchnia mierzy 4 ha. Park cieszy się popularnością wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego – jego położenie tuż przy murze uczelni sprawia, że zielona przestrzeń stanowi dobry punkt odpoczynku w przerwie między zajęciami. Szczególnie wiosną, kiedy w Parku Kazimierzowskim kwitną tulipany.

W całym mieście nie brakuje tulipanów – zasadzone są wzdłuż ulic, a przy placu Unii Lubelskiej możemy spotkać wyjątkową, czarną odmianę. Kwiaty, które wybrano na okazałą rabatę w Parku Kazimierzowskim, to odmiana Creme Upstar. Gatunek charakteryzuje się pełnymi kwiatami w kolorze kremowym oraz pudrowo-żółtym o różowym zabarwieniu. Jest to jedna z nielicznych pachnących odmian tulipanów. Koniec maja to ostatnie chwile, by nacieszyć oko i nos tulipanowym zapachem.

Park Kazimierzowski zachwyca także o innych porach roku – latem rosną tu trawy rozplenice, a także liczne kwiaty: niecierpki, gaura biała czy werbena patagońska. W parku znajduje się też łąka kwietna z chabrami, złocieniami, jaskrami i krwawnikiem. W drzewostanie przeważają gatunki lipy i klonu. Dużym atutem parku jest też urozmaicona rzeźba terenu – stroma w tym miejscu skarpa. Park jest kompozycyjnie powiązany z górującym ponad nim Pałacem Kazimierzowskim.

 

Tulipany w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie

Historia Parku Kazimierzowskiego w Warszawie

Na terenie dzisiejszego Parku Kazimierzowskiego już w połowie XVII wieku funkcjonował ogród założony na zlecenie Władysława IV. Wtedy to zbocze skarpy przeznaczone zostało na zwierzyniec. W tamtym czasie był to jednej z najświetniejszych ogrodów warszawskich – znajdywały się tu groty, fontanny, altany oraz ogrodowe rzeźby. W czasie wojen szwedzkich ogród uległ znacznemu zniszczeniu i do końca XVIII wieku pozostawał niezagospodarowany.

Kiedy w 1809 roku założono Szkołę Lekarską, w miejscu dzisiejszego parku założono ogród botaniczny. Później teren przeszedł w posiadanie Uniwersytetu Warszawskiego i od tego czasu był starannie utrzymywany.

Atrakcje  warszawskiego Parku Kazimierzowskiego

W Parku Kazimierzowskim oprócz feerii barw kwiatów i starych drzew, znajdziemy także inne atrakcje. Jedną z nich jest pomnik nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. W 2016 roku powstało tutaj także miejsce wypoczynku wyposażone w ławki o półkolistym kształcie i stojaki rowerowe. Nietypowym uzupełnieniem placyku jest duża lampa służąca jako półka na książki. Pozwala ona na nieformalną wymianę lektur.

Miłośników miejskiej fauny z pewnością zainteresuje fakt, że staw parkowy stanowi jedno z ostatnich miejsc rozrodu ropuchy zielnej na terenie Śródmieścia Warszawy.

Park Kazimierzowski w Warszawie
Park Kazimierzowski w Warszawie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!