kızılay odtülüler dershane

Trendy

Dom wydrukowany w 3D z surowej ziemi

Oto pierwszy dom, który w całości wydrukowany został w surowej ziemi. Organiczna forma przypominająca jaskinię to prototyp, który stanął we włoskiej Rawennie.

Oto pierwszy dom, który w całości wydrukowany został w surowej ziemi. Organiczna forma przypominająca jaskinię to prototyp, który stanął we włoskiej Rawennie.

Projektanci coraz częściej szukają nowych rozwiązań, skłaniając się w stronę architektury „humanitarnej”. U podstaw leży tutaj dbałość o naturę i wykorzystanie potencjału technologicznego. Architektura humanitarna jest zaangażowana społecznie i w dłuższej perspektywie ma wywierać pozytywny wpływ nie tylko na życie swojego użytkownika, ale i na przyszłe pokolenia oraz całą społeczność, w sąsiedztwie której osadzony jest projekt. Właśnie w myśl tej filozofii opracowany został pierwszy dom wydrukowany 3D z surowej ziemi.

 

Dom z ziemi w technologii 3D

Prototypowy dom mieści się w Rawennie we Włoszech, a jego powierzchnia to 60 mkw. Swoją formą przypomina starożytną jaskinię, która wyrzeźbiona została z natury. W pierwszym momencie trudno jest uwierzyć, że konstrukcja może stanowić triumf technologii i innowacji. Za projektem obiektu stoi włoska firma Mario Cucinella Architects.

Prace nad projektem rozpoczęły pogłębione badania prowadzone przez Mario Cucinella na temat potrzeby budowania „zrównoważonych” domów. Architektowi zależało, aby wykorzystywać materiały znalezione w miejscu, w którym powstać ma dany obiekt. W ten sposób można uniknąć kosztów środowiskowych związanych z transportem materiałów na plac budowy. Ostatecznie opracowano technologię, która pozwala osiągnąć niemal zerową emisję dwutlenku węgla. Proces nazwano Tecla, jako skrót od słów „technologia” i „glina”.

Dom z ziemi w technologii 3D

Przyroda i człowiek w architekturze

Projekt obrazuje, że rozwój technologiczny nie musi być synonimem odejścia od natury. Wręcz przeciwnie – innowacja może dać efekt pięknej, zdrowej i zrównoważonej architektury. Architekci zadbali, aby dobór materiałów budynku był pomocny we właściwej izolacji i wentylacji domu. Z kolei kształt oraz zewnętrzne uformowanie powierzchni wprowadzają równowagę strukturalną bryły.

Budynek składa się z 350 warstw naturalnych materiałów o grubości 12 mm. Wewnątrz znajduje się część dzienna, kuchnia, łazienka i sypialnia. Niektóre elementy wyposażenia zintegrowano z konstrukcją obiektu. Wiele z wprowadzonego umeblowania to przedmioty przeznaczone do recyklingu albo ponownego wykorzystania.

Wykorzystanie materiałów odzyskiwanych w projektach architektonicznych staje się coraz popularniejsze – w przypadku tymczasowej instalacji w Ohio wykorzystano odpady z procesu produkcyjnego lokalnej fabryki. Można mieć nadzieję, że wraz ze zwiększającą się świadomością projektantów oraz odbiorców, coraz częściej będziemy wykorzystywać ponownie, zamiast produkować na nowo.

Dom z ziemi w technologii 3D

Dom wydrukowany w 3D z surowej ziemi – metryczka projektu

typ projektu: prototyp domu

autorzy projektu: Mario Cucinella Architects

realizacja: 2021

lokalizacja: Rawenna, Włochy

projektowana powierzchnia: 60 mkw

zdjęcia: Iago Corazza

Dom z ziemi w technologii 3D
Dom z ziemi w technologii 3D
Dom z ziemi w technologii 3D
Dom z ziemi w technologii 3D
Dom z ziemi w technologii 3D

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!