ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

W blasku ognia, czyli nowoczesne paleniska ogrodowe

Nowoczesne paleniska ogrodowe to alternatywa dla tradycyjnych ognisk. Żeliwna misa z żywym ogniem nie tylko dobrze się prezentuje, ale i pozwoli przygotować pyszne potrawy w letnie popołudnie.

Nowoczesne paleniska ogrodowe to alternatywa dla tradycyjnych ognisk. Żeliwna misa z żywym ogniem nie tylko dobrze się prezentuje, ale i pozwoli przygotować pyszne potrawy w letnie popołudnie.

 

Paleniska ogrodowe zyskują na popularności. Coraz częściej zastępują one tradycyjne miejsca ogniskowe – pozwalają one rozpalić ogień w kontrolowanych warunkach, bez uszkodzenia trawnika albo podłoża tarasowego. Na dodatek dzięki dodatkowemu osprzętowi z łatwością przygotujemy grillowane potrawy. Obecnie w ofercie producentów znajdziemy najróżniejsze modele i typy palenisk, dzięki czemu bez wątpienia wybierzemy takie, które najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom.

Typy palenisk ogrodowych

Możemy znaleźć różne rodzaje palenisk ogrodowych, przy czym najbardziej popularnym typem są masywne misy. W ich wnętrzu układa się drewno i brykiet, a następnie rozpala ogień. Misy występują najczęściej w wersji metalowej albo żeliwnej. Te pierwsze są mniej wytrzymałe, jednak zdecydowanie lżejsze. Paleniska w formie mis są szczególnie wygodne ze względu na swoją mobilność.

Jeśli nie zależy nam na zmianie położenia paleniska, możemy pomyśleć o takim, które będzie stałym elementem architektury ogrodu. Są to często konstrukcje kamienne – sprawdzają się w ogrodach rustykalnych i sielskich. W wersji minimalistycznej i mocno zgeometryzowanej, kamienna konstrukcja będzie dobrze wpisywała się również w nowoczesny ogród przydomowy.

 

Palenisko w ogrodzie

Dobre palenisko ogrodowe

Najważniejszą cechą paleniska ogrodowego jest stabilność konstrukcji. Nie może się ono kołysać – od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Dobrze jest, aby wykonane było z wysokiej jakości materiałów. Aby uniknąć problemu z rdzewieniem, najlepiej zdecydować się na żeliwo. Jeśli decydujemy się na metalowe misy, ważne by wykonane były ze stali nierdzewnej. Żywotność produktu w dużej mierze zależy także od odpowiedniego użytkowania – warto zaopatrzyć się w środki do pielęgnacji. Pamiętajmy też, by każdorazowo myć wszystkie elementy paleniska, jednak dopiero wtedy, gdy materiał wystygnie – w przeciwnym razie możemy przyspieszyć reakcje korozyjne. 

Wyposażenie dodatkowe

Dla miłośników grilla dobrym pomysłem jest palenisko ogrodowe ze specjalnym wyposażeniem grillowym. Jeśli chcemy piec mięso czy warzywa jak na tradycyjnym grillu ogrodowym, niezbędny będzie ruszt albo kratka. Jeśli marzy nam się tradycyjna kuchnia jak z ogniska, powinniśmy zaopatrzyć się w stalowy trójnóg – jest to stabilna i efektowna konstrukcja, do której można przymocować kociołek. W ten sposób rozszerzymy swoje menu o potrawy gotowane i duszone.

Dobrze jest posiadać też pokrywę, która pozwoli nam bezpiecznie wygasić ogień. Ponadto z jej pomocą osłonimy wnętrze paleniska, utrzymując czystość i nie dopuszczając do osadzania się brudu.

Solidne palenisko ogrodowe, dzięki swoim wielorakim zastosowaniom, doskonale sprawdzi się w przydomowym ogrodzie. Dzięki niemu długie letnie wieczory staną się jeszcze przyjemniejsze – zarówno dla nas, jak i dla naszych gości.

Palenisko w ogrodzie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!