ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Projekty

Koncepcja sezonowego zagospodarowania Placu Wolności w Poznaniu

W ramach konkursu wyłoniono najlepszą koncepcję na sezonowe zagospodarowanie Placu Wolności w Poznaniu. Autorami zwycięskiego projektu jest pracownia UGO Architecture.

W ramach konkursu wyłoniono najlepszą koncepcję na sezonowe zagospodarowanie Placu Wolności w Poznaniu. Autorami zwycięskiego projektu jest pracownia UGO Architecture.

Plac Wolności w Poznaniu znajduje się nieopodal średniowiecznej części miasta, między ulicą 3 Maja i alejami Marcinkowskiego. Przy placu znajduje się między innymi klasycystyczny budynek Biblioteki Raczyńskich, a także obiekt będący niegdyś pruskim teatrem. W centralnej części placu mieści się fontanna zbudowana tam w 2012 roku. Z uwagi na wyjątkową lokalizację placu oraz jego długą historię, przestrzeń przyciąga mieszkańców i turystów. Z tej uwagi władze miasta podjęły decyzję, aby latem zamienić plac w wyjątkowe miejsce kultury, rekreacji i gastronomii.

Na opracowanie koncepcji sezonowego zagospodarowania Placu Wolności ogłoszono konkurs. Estrada Poznańska, organizator konkursu, podkreślał, że przestrzeń powinna przede wszystkim służyć mieszkańcom Poznania. Założeniem było wydzieleni trzech stref, które działałyby w okresie od kwietnia do października – koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku.

Projekt Plac Wolności w Poznaniu

Jak zmieni się Plac Wolności w Poznaniu ?

Wyniki konkursu ogłoszono 19 kwietnia. W konkursie rywalizowały projekty przygotowane przez cztery pracownie. Zwycięska koncepcja wyszła spod pióra pracowni UGO Architecture. Jury doceniło elastyczne i dobrze przemyślane rozwiązanie, które przewiduje wiele realnych scenariuszy użytkowania placu. W opinii można przeczytać, że zaproponowaną koncepcję cechuje też logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne.

Koncepcj na sezonowe zagospodarowanie Placu Wolności w Poznaniu

„Przystanek Rynek” w Poznaniu

Zwycięska koncepcja nosi nazwę „Przystanek Rynek”. W wydłużonym, prostokątnym planie terenu można wyróżnić trzy czytelnie zarysowane strefy. Przy Arkadii znajduje się strefa kulturalno-rekreacyjna ze sceną, gdzie odbywać się będą miały koncerty, spektakle i wystąpienia. W centralnej części placu zaplanowano część gastronomiczną z odpowiednim zapleczem. We wschodniej części z fontanną przewidziano funkcję rekreacyjną.

Koncepcj na sezonowe zagospodarowanie Placu Wolności w Poznaniu

Mobilność elementów przestrzeni publicznej

Projekt jest różnorodny i daje możliwości zmian i wygodnego kształtowania aranżacji placu. Architekci zaproponowali mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku, które można łatwo przesunąć. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie można powiększyć przestrzeń w razie organizacji większych wydarzeń. Projektanci dużą wagę przyłożyli do funkcjonalnego zaplanowania placu. Z tego powodu pawilon gastronomiczny usytuowany został po północnej stronie terenu. Jest to martwa strefa placu, przy wjeździe na podziemny parking.

Na uwagę zasługują elementy wyposażenia placu. Pojawiają się tu meble miejskie o nowoczesnych formach. Architekci wybrali jasne, naturalne drewno oraz stalowe konstrukcje. Ciekawym akcentem projektu są wysokie maszty zwieńczone literami, które układają się w napis „SIŁA”. Maszty służą też jako podpory dla zacienienia strefy gastronomicznej, które może zostać wykorzystane w upalne letnie dni.

Koncepcja sezonowego zagospodarowania Placu Wolności w Poznaniu – metryczka projektu

typ projektu: plac miejski

inwestor: Urząd Miasta Poznań

pracownia: UGO Architecture

projekt: 2021

lokalizacja: Plac Wolności, Poznań

Koncepcj na sezonowe zagospodarowanie Placu Wolności w Poznaniu
Koncepcja na sezonowe zagospodarowanie Placu Wolności w Poznaniu
Koncepcja na sezonowe zagospodarowanie Placu Wolności w Poznaniu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!