ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Świat

Ścieżka rowerowa inspirowana rzeką Jangcy

W chińskiej miejscowości Jiangyin wzdłuż rzeki Jangcy poprowadzono ścieżkę rowerową, która swoim kształtem nawiązuje do biegu naturalnych koryt rzecznych.

W chińskiej miejscowości Jiangyin wzdłuż rzeki Jangcy poprowadzono ścieżkę rowerową, która swoim kształtem nawiązuje do biegu naturalnych koryt rzecznych.

Miasto Jiangyin zlokalizowane jest w chińskiej prowincji Jiangsu. Teren miasta rozciąga się wzdłuż południowego brzegu rzeki Jangcy, która od zawsze stanowiła ważny element w pejzażu miasta. Jiangyin rozwijało się dzięki bogactwom, jakie dostarczała Jangcy i wyrosło na handlową potęgę. W ciągu ostatnich dziesięcioleci w wyniku nadmiernej urbanizacji w mieście znikały tereny rekreacyjne, a rola rzeki traciła na znaczeniu. Aby to zmienić, władze miasta postanowiły stworzyć siatkę terenów zielonych, a także ścieżek rowerowych.

Wielokilometrowa ścieżka rowerowa zaprojektowana została przez pracownię BAU. Projekt składa się z czterech segmentów, z których każdy odpowiada duchowi miejsca, przez który przebiega. Trasa rowerowa w całości wyniesiona została ponad ziemię. Dzięki licznym dojazdom i zjazdom, ścieżka została świetnie skomunikowana z parkiem, przez który przebiega, a także przyległymi ulicami i ciągami pieszych.

Ścieżka rowerowa otwarta na miasto

Chociaż nowa ścieżka wyniesiona jest ponad ziemię, korzystający z niej rowerzyści nie czują odizolowania od parku czy miasta. Architekci zaprojektowali solidne, ale nie przysłaniające widoków balustrady. W pobliżu autostrady pojawiły się dźwiękoszczelne ścianki. W wielu miejscach ścieżka rozszerza się, tworząc przestrzeń do odpoczynku. Specjalne zadaszenie stwarza osłonę przed słońcem i deszczem.

W zakolach trasy rowerowej zaprojektowano miejsca do rekreacji, takie jak place zabaw, skwery czy boiska. Integralnymi elementami projektu są amfiteatr do występów i wypoczynku, plac ze stałymi instrumentami muzycznymi, a także przestrzeń dla najmłodszych z siatkami i rampą do wspinaczki oraz zjeżdżalniami. W okolicy nie brakuje też centrum rowerowego, rozwiniętego zaplecza gastronomicznego, a także sklepu sportowego.

Konstrukcja kładki rowerowej

Projekt opiera się na zestawieniu części, które wszystkie razem tworzą integralną całość. W ten sposób architekci uzyskali efekt różnorodności, zachowując jednocześnie prostotę konstrukcji. Cała trasa zbudowana jest ze stali oraz elementów prefabrykowanych. Stalowa konstrukcja wspiera kładkę o nawierzchni z betonu bitumicznego – łatwego w utrzymaniu i trwałego materiału. Przestrzeń pod wyniesioną kładką zaplanowana została w taki sposób, by mogła być wykorzystywana w trakcie wydarzeń i działań społecznych.

Projekt chińskiego biura BAU to kolejna udana realizacja zwiększająca komfort rowerzystów w mieście. Wśród innych, podobnych rozwiązań warto wspomnieć ścieżkę rowerową poprowadzoną w Kopenhadze.

Ścieżka rowerowa inspirowana rzeką Jangcy – metryczka projektu

typ projektu: ścieżka rowerowa

inwestor: China Construction City Development Ltd

pracownia: BAU

lokalizacja: Jiangyin, Chiny

zdjęcia: Pavel Shubskiy – Egghead Photo

Ścieżka rowerowa w Chinach

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!