Porady

Naturalny kamień w ogrodzie

Jak zaprojektować ogród, aby nadać mu naturalny, górski charakter? Wystarczy sięgnąć po kamień ozdobny – naturalną rzeźbę, która wzbogaci przestrzeń. Oto projekt mini ogrodu pokazowego, w którym króluje naturalny kamień.

Jak zaprojektować ogród, aby nadać mu naturalny, górski charakter? Wystarczy sięgnąć po kamień ozdobny – naturalną rzeźbę, która wzbogaci przestrzeń. Oto projekt mini ogrodu pokazowego, w którym króluje naturalny kamień.

 projekt mini ogrodu pokazowego, w którym króluje naturalny kamień.

W aranżacji ogrodu liczy się nie tylko dobór roślin – zieleń trawnika i feeria barw kwitnących kwiatów to jedno, jednak o kompletnym odbiorze przestrzeni decydują też elementy wykończenia. W naturalnym ogrodzie świetnie sprawdzi się kamień. Jest to materiał uniwersalny, który sprawdzi się zarówno w ogrodach wiejskich i rustykalnych, jak i tych geometrycznych i zupełnie nowoczesnych. W każdym przypadku kamienna bryła doda aranżacji elegancji.

Z kamienia można wykonać ogrodzenie, będzie ono trwałe i solidne. Materiał ten nierzadko służy także jako nawierzchnia ścieżek, schodów i podjazdów, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla powszechnej kostki brukowej. Dla urozmaicenia aranżacji z kamienia wykonuje się też obrzeża rabat, a w przypadku ogrodów w stylu romantycznym czy japońskim – także obudowę oczek wodnych.

kamień ozdobny – naturalna rzeźba, która wzbogaca przestrzeń

Skalniak - pomysł na kamień w ogrodzie

Powszechnym elementem ogrodowych aranżacji są skalniaki, czyli klomby obłożone kamieniami. Skalniaki świetnie komponują się z roślinami skalnymi. Jeśli planujemy stworzyć w swoim ogrodzie kamień, pomyślmy o tym, aby to właśnie kamień grał pierwsze skrzypce w całej kompozycji. Wprowadźmy kamienną bryłę, która stanie się ogrodową rzeźbą. Umieszczona pośród zieleni może pełnić centralną ozdobę skalniaka.

Doskonałym przykładem na wykorzystanie kamienia ozdobnego jest projekt małego ogrodu pokazowego przygotowany przez architektkę krajobrazu Dominikę Lubikowską z pracowni Landscape Architecture & Design. Ogródek wykonany został dla Centrum Ogrodniczego Stones Garden i wybrano do niego zielone monolity Arctic Green. Inspiracją dla stworzenia projektu był górski krajobraz. Wprowadzono zimne, stonowane kolory oraz zimnozielone rośliny.

Kamień w ogrodzie – dla kogo?

Po naturalny kamień ozdobny powinni sięgnąć wszyscy Ci, którzy nie chcą poświęcać ogrodowi wiele czasu. Kamień jest niewymagający, a przy tym nadaje aranżacji unikalnego charakteru. Każda bryła jest inna i wyjątkowa, kolorystyka, waga i kształt monolitu są indywidualne. Mimo tego kamień wprowadza ład i porządek. Mimo różnorodności poszczególnych brył, zestawione ze sobą tworzą estetyczną i spójną całość.

Z pomocą kamieni ozdobnych możemy stworzyć najróżniejsze krajobrazu przydomowych ogródków. Poczynając od małych rabat wokół drzew czy krzewów, kończąc na dużych skalniakach. Co więcej, warto wziąć pod uwagę, że obecność kamienia pozytywnie wpływa na zdrowie i wzrost roślin. W mniejszym lub większym stopniu może on zmienić PH ziemi, dlatego wybierając kamień miejmy na uwadze, jakim gatunkom roślin będzie on towarzyszył.

Kamień w ogrodzie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!